Polskie Radio
Section05

szkoła podstawowa

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica przedszkole

Ministerstwo zdecydowało - koniec z pracami domowymi. Są jednak wątpliwości prawne

Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zakazie prac domowych. W klasach I-III znikną one całkowicie, w klasach IV-VIII nie będą oceniane. Pojawiły się jednak głosy krytyki wobec decyzji szefowej MEN. Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę, że może ono być niezgodne z konstytucją ze względu na przywołanie złej podstawy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Radosław Nałęcz Trójka Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja zakaz prac domowych prace domowe

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja Piotr Łodej Trójka

Czy nauczyciel może pytać uczniów, jaką by sobie wystawili ocenę z zachowania?

W jednej z podwarszawskich szkół podstawowych wychowawczyni poprosiła uczniów o wypełnienie ankiety, w której mieli ocenić zachowanie swoje i kolegów z klasy oraz zaproponować sobie i im odpowiedni stopień z zachowania. Czy nauczyciel może konsultować ocenę z zachowania jednego z podopiecznych z innymi uczniami? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szkoła dzieci młodzież edukacja społeczeństwo

Raport: tylko połowa ukraińskich dzieci mieszkających w Polsce chodzi do szkoły

W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym. Nie wiadomo, co dzieje się ze 150 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy - wynika z raportu "Uczniowie uchodźcy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?" autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci młodzież uczniowie szkoła edukacja liceum społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy migracja

ANALIZA Ferie zimowe tuż za rogiem. Pobyt w górach jest dwa razy droższy niż nad morzem

Przed uczniami długo wyczekiwane ferie zimowe. Jak zawsze dwutygodniowy czas wolny od nauki będzie podzielony na cztery tury i wprowadzany według województw. Z analizy cen, którą przeprowadził portal PolskieRadio24.pl, wynika, że pobyt nad morzem będzie o połowę tańszy niż w górach. Trzeba jednak uważać, bo oszuści nie próżnują i chcą zarobić na turystach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tatry Bałtyk Bieszczady Ferie zimowe

Bardzo wysokie wyniki polskich uczniów w Międzynarodowym Badaniu ICCS 2022

Polscy uczniowie znaleźli się w czołówce krajów pod względem wyników badania wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich. Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił rezultaty najnowszego Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. ICCS jest największym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. Uczestniczą w nim uczniowie ósmych klas, a także ich nauczyciele i dyrektorzy szkół.
Zobacz więcej na temat:  uczniowie szkoła

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci Piotr Firan Raf Uzar Trójka