Polskie Radio
Section05

szkoła podstawowa

Pierwsze dni w szkole. Jak przygotować do nich dziecko?

Rozpoczęcie nauki to moment bardzo ważny w życiu dziecka, wyczekiwany czasem z radością, czasem z niecierpliwością i obawami. Jednak pierwszy dzień w szkole bywa często synonimem stresu, lęku, niepewności. O tym, jak dobrze zacząć naukę w szkole, mówiły w Polskim Radiu Dzieciom: Bernadeta Tkaczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8 w Warszawie) i Agnieszka Karpińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam szkoła edukacja

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich: nikt nie ma prawa naruszać godności ucznia

Uczniowie, podobnie jak inni członkowie społeczeństwa, mają swoje prawa, które chronią ich godność, zapewniają odpowiednie warunki nauki i dbają o ich rozwój w przyjaznym środowisku szkolnym. Niestety, często zdarza się, że młodzi ludzie nie są świadomi swoich praw albo nie wiedzą, jak z nich korzystać. Warto przyjrzeć się, co tak naprawdę przysługuje uczniom, jakie są ich podstawowe prawa, i jak mogą dążyć do ich egzekwowania. W Polskim Radiu Dzieciom o prawach ucznia rozmawialiśmy w audycji "Poranek" z Damianem Jaworkiem - Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom prawa ucznia uczniowie szkoła radio dla dzieci DAB+

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja zagrożenia w internecie szkoła emocje moda moda i uroda

Walka o własny styl, czyli czy modny nastolatek to problem?

Kolorowe włosy, kolczyki nie tylko w uszach, wyzywające stroje i makijaż przyciągający uwagę. Współczesne nastolatki wymykają się jakimkolwiek standardom. Czy to próba zwrócenia na siebie uwagi, a może sposób na wyrażanie siebie? Jak reagować na pomysły naszych dzieci w kwestii wyboru garderoby i używania kosmetyków kolorowych? Na te pytanie odpowiadać będzie Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja zagrożenia w internecie szkoła emocje moda moda i uroda

Czytanie w szkole warunkiem równych szans dla każdego ucznia

Publikacja "Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka" przygotowana przez Czytającą Polskę to namysł nad całością życia książki w szkole. Jak tłumaczą autorzy, "Czytająca szkoła" to środowisko, gdzie działa "ekosystem czytelniczy". O szczegółach w "Poranku Dwójki" opowiedziała Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo lektury lektury szkolne szkoła szkoła średnia uczniowie nauczyciel język polski kompetencje nauka języków obcych Dwójka KULTURA

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja zagrożenia w internecie szkoła emocje nauczyciel

TYLKO U NAS To powinno zniknąć z matury. Nauczyciel nie owija w bawełnę

Matura do zmiany i egzaminy wstępne do szkoły średniej zamiast egzaminu ósmoklasisty? Tych pomysłów nie wyklucza polonista dr Jarosław Wowak. Jego zdaniem MEN powinno rozważyć rezygnację z obowiązkowego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Nauczyciel wskazuje także przyczyny słabszych wyników maturzystów. Jest zdziwiony tym, że pojawiły się tzw. zerówki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja matura Matura 2024 matura z języka polskiego nauczyciel egzamin ósmoklasisty NAUKA szkoła

Laureaci XXI Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego "Jestem Przyjacielem Przyrody" w Polskim Radiu Dzieciom

Gośćmi audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom byli Laureaci XXI Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego "Jestem Przyjacielem Przyrody" organizowanego przez SP nr. 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym jak przygotowywali się do konkursu, jakie emocje im towarzyszyły, ale także o tym jak wyobrażają sobie konkurs recytatorski, który byłby niemalże jak z marzeń.
Zobacz więcej na temat:  poezja recytacja uczniowie Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska