Polskie Radio
Section05

terapia

Czerwone Noski rozbrajają wojenną traumę ukraińskich dzieci

„Uśmiech na Ratunek” to nowy program Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, w ramach którego klowni medyczni odwiedzają dzieci dotknięte traumą szokową wskutek wojny w Ukrainie. Poprzez zabawę, klownadę, terapię humorem Czerwone Noski wspomagają ukraińskie dzieci. W tej chwili działają w ośrodkach w okolicach Warszawy, w Serocku, Białymstoku, Stalowej Woli, niebawem rozpoczną działania w Krakowie i Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie dzieci Trójka Ukraina zabawa Witold Lazar Trójka

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna psychologia dziecięca rozwój dziecka radio dla rodziców

Współuzależnienie. Pułapki życia z osobą uzależnioną

Współuzależnienie to syndrom pojawiający się, gdy osoba zdrowa, która przebywa z osobą uzależnioną zaczyna nieprawidłowo funkcjonować w relacji, próbując zmienić bieg choroby. Rodzajów uzależnień jest wiele – od zakupów poprzez hazard aż po substancje psychoaktywne. Punktem wspólnym jest nałogowa regulacja uczuć, czyli mechanizm rozwijający się pod wpływem uzależnienia, który sprawia, że osoba chora przestaje rozpoznawać swoje uczucia, a napięcie redukuje za pomocą zachowań nałogowych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci uzależnienia rodzina psychologia radio dla rodziców

Teatr Kryzys - terapeutyczna moc sztuki

Teatr Kryzys tworzą uzdolnione artystycznie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Przygotowują m.in. warsztaty pogłębiające relacje, umiejętność współpracy i spontanicznego działania. Mierzą się z tekstami Conrada, Kafki i Mrożka. - Nasze cotygodniowe spotkania to ważny element i promyczek w naszym życiu, który daje energię na cały tydzień - mówi Katarzyna Parzuchowska, edukatorka eFkropka i prowadząca Teatr Kryzys.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR psychologia zdrowie Jakub Jamrozek

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ rozwój dziecka

Wszystkie oblicza samotności. Czy można na niej zarobić?

O dobroczynnym wpływie przytulania na nasze życie nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Bliski kontakt z drugą osobą pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Co jednak, gdy nie mamy do kogo się przytulić? Powstają inicjatywy, które mają na celu zaspokojenie potrzeby bliskości, niektóre z nich przerodziły się nawet w biznes.   
Zobacz więcej na temat:  psychologia literatura Czwórka Jakub Jamrozek

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia rodzina radio dla rodziców DAB+