Polskie Radio
Section05

tradycja

Wędrówka na północ Indii. Pendżab i Meghalaya

W "Opowieściach ludów świata" przenosimy się do Indii – azjatyckiego kraju o starożytnej kulturze i wciąż żywych, niesamowicie barwnych tradycjach. Na przełomie października i listopada wyznawcy hinduizmu, jednej z najważniejszych i najstarszych religii tego rejonu Azji obchodzą wyjątkowe święto, Diwali. Najważniejszym dniem obchodów jest Lakshmi Puja, czyli dzień poświęcony Lakshmi, bogini szczęścia i dobrobytu oraz Ganeshy, boga mądrości, sprytu, patrona uczonych. 
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie Indie radio dla dzieci

Powiśle – Portret Etnograficzny

Ziemie pogranicza dzisiejszych województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, leżące na zachodnim brzegu Wisły – pomiędzy Kamienną a Iłżanką, etnografia nazywa Powiślem Radomsko-Kieleckim. Obszar ten nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem badaczy, nie bywał też przedmiotem szerszych projektów badawczych, pomimo jego zdecydowanie oryginalnego i wymykającego się kategoriom charakteru.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wisła

Wariacje ludowe na zakończenie EtnoKraków/Rozstaje 2022

To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków odbędzie się prawykonanie „Wariacji Ludowych” – utworu skomponowanego przez Jana Stokłosę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa antropologia

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa śmierć KSIĄŻKA baśnie

"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim

"Skarby śląskiej szafy" to unikatowa wystawa, którą przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja dokumentuje różne aspekty związane ze śląskim strojem, prezentowanym w całej okazałości w podziale na regiony – od Górnego Śląska, poprzez Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński, po Beskid Śląski.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa stroje narodowe Śląsk wystawa muzeum Piotr Firan Dorota Stabik