Polskie Radio
Section05

Trójka

Obiektywna ocena z zachowania. Co na nią wpływa i czy jest konieczna?

Koniec roku szkolnego coraz bliżej. Uczniowie walczą o poprawienie ocen na świadectwie. Jednak nie wszystko zależy od ich wiedzy, którą mogą zaprezentować m.in. podczas odpowiedzi czy klasówek. Ocena z zachowania zależy od tego, jak danego ucznia postrzegają nauczyciele. Czy zawsze ta ocena jest obiektywna?   
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski szkoła szkoła podstawowa oceny w szkole rok szkolny edukacja

Sprzątajmy po swoich psach - aby dbać o czystość i uniknąć konsekwencji prawnych

"Ja w to wchodzę" - taki napis pojawił się na jednym z osiedli w Szczecinie. To część kampanii zachęcającej mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach. Niestety nie każdy o tym pamięta. Za niesprzątanie po psie można jednak zostać ukaranym, więc lepiej na spacerze mieć ze sobą woreczek na to, co pozostawi po sobie czworonóg.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Aleksandra Krawczyk pies sprzątanie po psie zwierzęta zwierzęta domowe

Wybory a polskie społeczeństwo. Czy w ogóle lubimy decydować?

Eurowybory tuż-tuż, choć politolodzy nie spodziewają się dużej frekwencji. Również niedawne wybory samorządowe nie przyciągnęły do urn takich tłumów, jakie obserwowaliśmy 15 października. Zanim więc zapadnie cisza wyborcza, w "Klubie Trójki" zastanowiliśmy się nad charakterem polskiego wyborcy - czym się kierujemy podczas głosowania? I czy w ogóle lubimy decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w parlamencie lub w roli prezydenta?
Zobacz więcej na temat:  Paulina Wilk Europarlament wybory w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego społeczeństwo

Nowe zasady pisowni w języku polskim. Prof. Kłosińska: staraliśmy się usunąć nieścisłości

Rada Języka Polskiego ogłosiła jedenaście nowych reguł pisowni. Zmiany nie dotyczą usunięcia "ch", "ó" i "rz", lecz pisowni łącznej, rozłącznej i z łącznikiem oraz małą i wielką literą. - Przede wszystkim staraliśmy się usunąć różne niekonsekwencje, nieścisłości - wyjaśnia w audycji "PrzySłowie" prof. Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk Rada Języka Polskiego język polski język ojczysty polszczyzna gramatyka ortografia

Przepisy przeciwpożarowe a realia życia w blokach. Gdzie trzymać rowery i inne rzeczy?

Czy przepisy przeciwpożarowe są respektowane przez mieszkańców bloków? W nowym budownictwie mieszkaniowym architekci nie zawsze planują dodatkowe komórki, w których lokatorzy mogliby trzymać rowery czy wózki. Według prawa, mieszkańcy nie powinni zostawiać ich na korytarzach czy podziemnych parkingach. A jaka jest rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Kuba Witkowski rower wózek dziecięcy budownictwo mieszkanie deweloper przepisy prawo przepisy przeciwpożarowe

Niebezpieczne chemikalia w naszym domu. Jak się przed nimi chronić?

Niebezpieczne dla zdrowia chemikalia na ogół kojarzą nam się z przemysłem ciężkim i zanieczyszczonymi strefami industrialnymi. Jednak także w naszych domach napotykamy wiele szkodliwych substancji chemicznych. Jak sobie poradzić z tym problemem i zmniejszyć zagrożenia związane z ich występowaniem. O tym rozmawialiśmy w audycji "Program Środka". 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz chemia zdrowie dom choroby hormony