Polskie Radio
Section05

Trójka

"Nie do wiary!", czyli 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Co w programie?

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu - to część atrakcji, jakie będą czekać na uczestników 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło "Nie do Wiary!". Na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. - Będziemy pokazywać to, co jest najbardziej "wow" - zapowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 edukacja

Pola Chobot & Adam Baran oraz mop – muzyczna młodość na koncercie w Trójce [WIDEO]

To były aż dwa koncerty! W Studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawiły się najciekawsze głosy młodej polskiej alternatywy: duet Pola Chobot & Adam Baran oraz artysta ukrywający się pod pseudonimem mop. Koncert organizowany został we współpracy z festiwalem Great September, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12-14 września w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty Koncerty w Trójce MUZYKA Pola Chobot i Adam Baran mop pr poleca

Zostań syreną, spróbuj mermaidingu! Nowy styl pływania podbija cały świat

Monopłetwa, czyli zamiast dwóch mniejszych jedna duża płetwa ukształtowana jak rybi ogon, jest znana od dawna. Teraz jednak, uzupełniona przez sięgający bioder obcisły, błyszczący kostium w stylu glamour, robi niebywałą karierę na całym świecie. Mermaiding uprawiają przede wszystkim kobiety, chociaż próbują w nim sił również mężczyźni, nazywani trytonami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda mermaiding syrening freediving nurkowanie Michał Matus

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci zawód Katarzyna Stoparczyk

Wojciech Wawszczyk o "Smoku Diplodoku": mam wrażenie, że ten film robię całe życie

Dobiega końca epopeja związana z powstaniem animowanego filmu "Smok Diplodok", którego scenariusz oparty jest na komiksach Tadeusza Baranowskiego. Światową prapremierę produkcja będzie miała na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy, a o jej historii, liczącej 12 lat, a nawet więcej (!), opowiada w rozmowie z Katarzyną Borowiecką reżyser Wojciech Wawszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film animowany komiks ekranizacja Wojciech Wawszczyk Benedict Cumberbatch Pola Negri filmoteka narodowa Katarzyna Borowiecka Tadeusz Baranowski

Jedzmy morskie ryby i dbajmy o nie! Czym jest certyfikat MSC i dlaczego jest tak ważny?

Blisko ¾ powierzchni Ziemi pokrywają morza i oceany. Zasoby ryb przez długi czas wydawały się niezmierzone i niewyczerpalne. A jednak coraz częściej słyszymy o tym, że populacja danej ryby zanika – tak się stało np. z dorszem w Bałtyku. Jak temu przeciwdziałać, co robić, aby ryb naprawdę nie zabrakło, a morza i oceany nie stały się wodną pustynią ?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA ryby morza oceany żywność jedzenie Michał Matus zrównoważona moda

Cyfrowa rekonstrukcja wielkich bitew. Konrad Rawiński

Trójkowa Rozmowa Radka Nałęcza z Konradem Rawińskim z Wargaming. "World of Tanks" zwykle przy okazji ważnych dat historycznych wprowadza aktualizacje nawiązujące do charakteru wydarzenia - tym razem obchody D-Day. To produkcja wojenna, ale bez zabijania żołnierzy. Społeczność eliminuje czołgi przeciwnika, ale nie ma tam krwi. Możliwe jest drużynowe rozgrywanie prawdziwych scenariuszy historycznych w trybie gry wieloosobowej przez internet. 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz gry komputerowe gry wideo

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność społeczeństwo KSIĄŻKA Audiobook gry planszowe gra miejska e-book Monika Suszek

Sebastian Dela w filmie "Błazny". Czy będzie nagroda na festiwalu w Koszalinie?

– Kiedy ludzie debiutują, zostawiają przy projekcie całe serducho i jeszcze trochę więcej – mówi Sebastian Dela, odtwórca jednej z ról w filmie "Błazny". Obraz ma szansę zdobyć nagrodę podczas zbliżającego się festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, prezentującego produkcje debiutujących twórców sztuki filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Dela Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Festiwal Młodzi i Film kino Koszalin

Obiektywna ocena z zachowania. Co na nią wpływa i czy jest konieczna?

Koniec roku szkolnego coraz bliżej. Uczniowie walczą o poprawienie ocen na świadectwie. Jednak nie wszystko zależy od ich wiedzy, którą mogą zaprezentować m.in. podczas odpowiedzi czy klasówek. Ocena z zachowania zależy od tego, jak danego ucznia postrzegają nauczyciele. Czy zawsze ta ocena jest obiektywna?   
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski szkoła szkoła podstawowa oceny w szkole rok szkolny edukacja