Polskie Radio
Section05

Ulmowie

Stworzony w Auschwitz rysunek "Kolbe ratuje" trafił na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Rysunek przedstawiający polskiego męczennika, przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stał się częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej Maksymilian Maria Kolbe HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Witold Pilecki Gdańsk II wojna światowa zbrodnie wojenne

"Rozstrzelano ich na oczach dzieci". Świadkowie i historycy o rodzinie Ulmów [POSŁUCHAJ]

–  Wiedzieli dobrze, co jest za przechowywanie Żydów. Że jest śmierć – wspominał w Polskim Radiu Roman Kluz, krewny rodziny Ulmów. Rodziny, która – zamordowana w 1944 roku przez niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów – 10 września 2023 roku została  beatyfikowana w rodzinnej wsi, w Markowej na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa beatyfikacja Żydzi Niemcy zbrodnie wojenne

"Wyjątkowi ludzie". Krewni wspominają bł. rodzinę Ulmów

To byli wyjątkowi ludzie, zawsze otwarci na pomoc innym - tak o błogosławionej rodzinie Ulmów zamordowanej 80 lat temu za pomoc Żydom, mówią ich bliscy. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali dziewięcioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ukrywanych przez nich ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa społeczeństwo historia Polski Żydzi

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU judaizm Michał Zabłocki Zbigniew Książek Jerzy Łysiński Bartek Gliniak Piotr Rubik Golec uOrkiestra Michał Jurkiewicz Małgorzata Markiewicz Halina Mlynkova Ricky Lion Marcin Sójka Filharmonia Podlaska Janusz Wierzgacz Magdalena Wolińska-Riedi Symcha Keller studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio koncert koncerty w Polskim Radiu

Akcja "Po owocach ich poznacie". Prezydent Duda zasadził jabłoń upamiętniającą rodzinę Ulmów

- Jabłonie sadzone w ramach akcji "Po owocach ich poznacie" mają niezwykły symboliczny wymiar, bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów - powiedział prezydent Andrzej Duda, który zasadził we wtorek w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jabłoń upamiętniającą błogosławioną rodzinę Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent społeczeństwo Agata Kornhauser-Duda

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA okupacja niemiecka historia Polski II wojna światowa polityka historyczna sprawiedliwi wśród narodów świata

PR24 "Życie z duszą czy bez". Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni"

- Film "Historia jednej zbrodni" jest przede wszystkim o ofiarach zbrodni w Markowej. Natomiast ważnym wątkiem, którego tropem rzeczywiście poszedłem, jest wszystko to, co dotyczy sprawców, a konkretnie Eilerta Diekena, który był dowódcą posterunku żandarmerii w Łańcucie w 1944 r., kiedy doszło do masakry rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów - powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mariusz Pilis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches