Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Jagielloński

Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy zwierzęta mają świadomość? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniu za pomocą prostego testu lustra eksperci UJ poddali konie. Zachowanie części z nich może sugerować, że rozpoznały one siebie w płaskim odbiciu. To z kolei, jak wskazują badacze, może prowadzić do ponownego ustalenia zasad ich odpowiedniego traktowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz konie zwierzęta psychologia umysł

Polski Edison albo Leonardo da Vinci z Galicji - wynalazca kamizelki kuloodpornej

Jan Szczepanik to genialny konstruktor, wynalazca m.in. kamizelki kuloodpornej, a także nauczyciel. Urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach i zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. O tym niezwykłym umyśle porozmawiamy z dr Moniką Koperską, popularyzatorką nauki oraz pomysłodawczynią i koordynatorką Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy Jan Szczepanik

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat

Zmarł historyk literatury i krytyk literacki - profesor Jerzy Jarzębski. - Był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują mocno teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji - mówiła o nim pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska. Naukowiec odszedł 25 lutego w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura odeszli 2024 PEN Club Dwójka Paweł Siwek

Józef Maria Bocheński. "Walka między mądrością a głupotą odbywa się wewnątrz nas"

- Postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło – głosi pierwsze przykazanie z "Podręcznika mądrości tego świata" ojca Józefa Marii Bocheńskiego. – Mądrość polega na tym, żeby żyć tak, aby życie w każdej chwili miało sens, a życie ma sens pod dwoma warunkami – pierwszy, jeśli człowiek do czegoś dąży, ma cel, a drugi – jeśli używasz chwili – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Maria Bocheński filozofia II wojna światowa Monte Cassino HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka

Józef Dietl - lekarz, patriota, prezydent Krakowa

"Są wybrańcy tak hojnie od przyrody wyposażeni, że gdzie tylko się ukażą, górujące zdobywają stanowisko, magnetyczną niejako siłą wszystkich do koła przyciągają i stają się wnet własnością powszechną, powagą wysoko cenioną a przytem poufałą, bo popularną, znaną niemal dziecku każdemu. Należał do nich Dietl" - tak o swoim przyjacielu Józefie Dietlu pisał w 1878 roku krakowski lekarz Józef Oettinger.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Kraków Galicja Austria

Nowy eksponat na wystawie antropologicznej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Ekspozycja antropologiczna Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o nową, naturalnych rozmiarów rekonstrukcję przodka człowieka. Słynna Lucy, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji - neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus). 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Afryka Wschodnia antropologia prehistoria

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  archeologia NAUKA Indianie Trójka Piotr Firan