Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Kalwaria w Bardzie Śląskim

Wznosząca się nad miastem Bardzka Góra – Kalwaria kryje w porastających ją lasach wiele tajemnic. Według podań, na jej szczycie, na początku XV w. miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej. Na Kalwarię prowadziły pierwotnie trzy drogi nazywane w zależności od tego, skąd przybywali pątnicy: niemiecką, czeską i polską. Droga Polska wiedzie z pobliskiej wsi Janowiec, położonej nieco na uboczu, przez co szlak jest rzadziej uczęszczany przez pątników. Droga Czeska wiodła skrajem urwiska i została oficjalnie zamknięta ze względów bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Kościół

Gorzkie żale przybywajcie

W ciągu wieków, powstało wiele różnych form pobożności związanej z przeżywaniem Męki i Śmierci Chrystusa. W okresie Średniowiecza w kościołach katedralnych i innych, znaczniejszych, które miały zespoły śpiewacze, w niedzielne popołudnia okresu Wielkiego Postu organizowano uroczyste śpiewanie Passio, czyli opisów Męki Pańskiej. Nie inaczej działo się też w Polsce. Problem w tym, iż były to śpiewy po łacinie, więc rozumiane przez nielicznych, i raczej z użyciem trudnych melodii, co uniemożliwiało wiernym włączenie się w wspólny śpiew i przeżywanie Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Kościół

Kościół w mediach cyfrowych i internecie. Nowe doświadczenie

Wielkanoc to okazja do odkrycia sensu wiary na nowo i doświadczenia ożywionego Kościoła. Dla Kościoła nowym i ożywiającym doświadczeniem jest wykorzystanie nowych mediów i narzędzi, które dotychczas nie były w centrum uwagi. Jak mówić o doświadczeniu Zmartwychwstania i o wierze w internecie i mediach cyfrowych? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PolskieRadio 24 Kościół katolicki media media społecznościowe społeczeństwo święta pandemia Redakcja katolicka Przemysław Goławski

Bp Janocha: Zmartwychwstanie dokonuje się po cichu

- Dużo łatwiej jest opisać pędzlem Boże Narodzenie, które jest w końcu dość szczegółowo opowiedziane na kartach Ewangelii, niż namalować Zmartwychwstanie, będące wydarzeniem historycznym, ale na styku czasu ziemskiego i wieczności. Ono nawet w Biblii nie zostało opisane. Niemniej, istnieje pokusa, żeby przedstawić plastycznie najważniejsze wydarzenie chrześcijaństwa - opowiadał w Dwójce historyk sztuki bp Michał Janocha.
Zobacz więcej na temat:  Michał Janocha Dorota Gacek Dwójka