Polskie Radio
Section05
Wilno

Wilno: rozpoczyna się poświęcony Chopinowi Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej

W Wilnie rozpocznie się dziś Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej. Wydarzenie poświęcone jest kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Festiwal od 2017 roku cieszy się międzynarodowym uznaniem. Znajduje się na liście międzynarodowych wydarzeń Chopinowskich Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Fryderyk Chopin konkurs koncert muzyka klasyczna

Litwa. Pobicie współpracownika Nawalnego. "Akt terroryzmu"

Służby Litwy mówią, że atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego w Wilnie to akt terroryzmu politycznego. Litewskie Narodowe Centrum Reagowania Kryzysowego stwierdziło, że napad na Leonida Wołkowa wygląda na dobrze zaplanowaną operację i jest pierwszym przypadkiem terroryzmu politycznego w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno dysydenci rosyjscy Aleksiej Nawalny służby specjalne opozycja Kreml Moskwa Władimir Putin reżim Rosja represje

Ruszyły Wileńskie Targi Książki - jedne z największych w regionie. Na imprezie liczne polskie akcenty

Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Litwa literatura targi Wilno Instytut Polski

Litwa obchodzi dziś dzień niepodległości. Wśród twórców państwa był też Polak

Każde pokolenie ma swoją własną walkę o wolność i stoi przed wielkimi wyzwaniami - powiedziała litewska premier Ingrida Šimonyte w dniu odzyskania przez Litwę niepodległości. Nawiązała tym samym do trudnej sytuacji geopolitycznej. 106 lat temu w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza.
Zobacz więcej na temat:  Litwa niepodległość Polacy za granicą Wilno

80. rocznica akcji "Burza" - największej operacji bojowej Armii Krajowej

Akcja "Burza" była największą operacją Armii Krajowej. Jej częścią była również akcja "Ostra Brama" oraz powstanie warszawskie. Trwała od 4 stycznia 1944, kiedy Armia Czerwona przekroczyła na Wołyniu ustaloną w traktacie ryskim granicę polsko-radziecką, do stycznia 1945.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Armia Krajowa Powstanie Warszawskie Armia Czerwona Polskie Państwo Podziemne Wilno Dorota Truszczak