Polskie Radio
Section05

wystawa

Tadeusz Kuntze - żył i tworzył w Rzymie, ale to Kraków był kluczowy dla jego kariery

- Tadeusz Kuntze przyjechał do Krakowa po zakończeniu edukacji w Rzymie. Spędził tu około 1,5 roku, maksymalnie do dwóch lat. Zostawił jednak kilka dzieł, które później będą rezonować - mówiła w Dwójce Natalia Koziara-Ochęduszko, współkuratorka wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel malarstwo SZTUKA KULTURA Justyna Nowicka Dwójka Tadeusz Kuntze Zamek Królewski Zobacz także Rzym

Polskie Radio 24 Kapiści, czyli jedyna taka grupa w historii polskiej sztuki

Na wystawie "Kapiści. Radość i udręka kolorów" w warszawskiej Galerii aTAK można podziwiać prace siedmiu artystów: Józefa Pankiewicza, Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Józefa Czapskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Piotra Potworowskiego i Zygmunta Waliszewskiego. Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Krzysztofa Musiała, który był gościem audycji "Miedzy sztukami" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 galeria Akademia Sztuk Pięknych

"FINAL_VERSION". Wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

Jak młode pokolenie projektantek i projektantów patrzy na potrzeby społeczeństwa, czy wszystko można zaprojektować i jak robić to odpowiedzialnie? Odpowiedź na te pytania możemy znaleźć w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie trwa wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP zatytułowana "FINAL_VERSION".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Akademia Sztuk Pięknych Instytut Wzornictwa Przemysłowego SZTUKA Dwójka

Modowa biografia prof. Ireny Huml. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" odnosi się m.in. do historii ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości. - Możemy zobaczyć, jak w jednostkowej biografii i w osobistej historii mody odbija się historia Polski, Warszawy, Europy - mówi w Jedynce dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu moda ubrania Magda Mikołajczuk PRL Zobacz także

Wystawa "Nie pytaj o Polskę" w CSW Toruń. 250 spojrzeń na naszą tożsamość

W Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowano wystawę "Nie pytaj o Polskę". Prezentowana jest na nich część kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego. Wspólnym mianownikiem dzieł jest pytanie o naszą tożsamość. W "Poranku Dwójki" o szczegółach opowiedziała nam kurator wystawy i historyk sztuki - Marta Smolińska. 
Zobacz więcej na temat:  tożsamość Toruń Marcin Pesta Marta Smolińska Dwójka Zobacz także KULTURA SZTUKA

Multimedialny Salvador Dali. "Nie bał się sztucznej inteligencji"

- Wystawa pokazuje artystę z trochę mniej znanej strony, bo Salvador Dali fascynował się tez cybernetyką. Malarz często podkreślał, że nowe technologie, jak roboty i programy komputerowe, pomogą mu się uwolnić od wielu niepotrzebnych czynności podczas tworzenia obrazów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stolarska, edukatorka i kuratorka wystawy "Dali Cybernetics" w Fabryce Norblina. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska rzeźba Salvador Dali

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Dzieła artystki powracają do Kordegardy

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Jest ona próbą przywołania pierwszej indywidualnej wystawy, która odbyła się właśnie w tej przestrzeni w 1960 r. To także próba przyjrzenia się międzynarodowym sukcesom i kontekstom sztuki poprzez pierwsze artystyczne gesty Magdaleny Abakanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Kordegarda Magdalena Abakanowicz Katarzyna Sanocka KULTURA