Polskie Radio
Section05

zanieczyszczenie

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Zanieczyszczenie świetlne, czyli ciemna strona diod i żarników. Jak wpływa na nasz sen i zdrowie?

Wynalezienie żarówki przez Thomasa Alvę Edisona niewątpliwie pchnęło do przodu cywilizację, na dobre uwalniając ludzi od naturalnego, ale też mocno ograniczającego naturalnego rytmu dobowego. Jednak się okazuje, sztuczne światło ma też swoje ciemne strony – są nią zaburzenia snu, które stają się coraz poważniejszym problemem dla rosnącej lawinowo liczby ludzi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie sen światło ekologia bezsenność Piotr Łodej Trójka

Śnieg może stać się bielszy. Optymistyczne badania

Naukowcy sugerują, że śnieg może się stać czystszy i jeszcze bielszy. Dziś ten opad często zanieczyszczony jest pyłami mechanicznymi, drobinami pochodzących ze spalin samochodów czy drobinami sadzy pochodzącymi z dymów przemysłowych. Do 2100 roku to może się zmienić, a śnieg odzyska krystalicznie białą barwę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka śnieg zima ekologia NAUKA Marta Hoppe Weronika Puszkar zanieczyszczenie powietrza

Nie ma sposobu na złote algi. Wiceminister środowiska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

- Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska. Zastrzegła, że dotychczas nie udało się nikomu znaleźć środka, który by zwalczał "złote algi".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Odra rzeka

Filtry układów wydechowych nie są w pełni skuteczne!

Obecne stosowane filtry w układach wydechowych samochodów są skuteczne przeciwko dużym cząstkom stałym, obecnym w spalinach. Nie sprawdzają się jednak wobec najmniejszych cząstek - wynika z nowych badań brytyjskich, opublikowanych w "Environment International".
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód drogi Polskie Radio Kierowców Radio kierowców spaliny ekologia diesel benzyna zanieczyszczenie powietrza

Czy Strefy Czystego Transportu mają sens?

Ochrona środowiska i walka ze smogiem to coraz ważniejszy temat dla polskich miast. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o wprowadzeniu Stref Czystego Transportu w największych polskich aglomeracjach. Czy to wystarczy, aby poprawić jakość powietrza i zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatycznych?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody dwutlenek węgla klimat globalne ocieplenie powietrze samochody elektryczne Polskie Radio samochód zanieczyszczenie powietrza prawo POLSKA ŚWIAT Unia Europejska