Polskie Radio
Section05

zdrowie dziecka

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność radio dla rodziców zespół downa

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory Artur Wolski radio dla rodziców

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie i dieta suplementy diety witaminy Strefa Rodzica radio dla rodziców Joanna Ficińska

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
Zobacz więcej na temat:  szpital radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Zobacz więcej na temat:  stomatolog radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci dieta zdrowie i dieta Marcin Perfuński

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie psychiczne edukacja gimnastyka Strefa Rodzica Artur Wolski