Polskie Radio
Section05
zdrowie dziecka

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica las zdrowie dziecka edukacja przyrodnicza przyroda radio dla rodziców

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Kim jest asystent zdrowienia?

Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka psychologia psychoterapia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców niemowlę dziecko rozwój dziecka sen zdrowie dziecka

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka autyzm

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla rodziców

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie zdrowie dziecka Podcast Strefa rodzica

Z wizytą w pasiece. Korzyści płynące z miodu i innych produktów pszczelich

Produkty pszczele mają liczne właściwości zdrowotne. Mimo całego bogactwa leków syntetycznych, z roku na rok przybywa zwolenników metodami naturalnymi. O produktach pochodzących prosto z pasieki, a także o uloterapii opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iwona Oleksiak, pasjonatka pszczół, która na rzecz pasieki porzuciła pracę w korporacji – i wyszło jej to na zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły zdrowe odżywianie zdrowie dziecka miód Strefa Rodzica

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców ginekolog zdrowie dziecka

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
Zobacz więcej na temat:  ciąża poród zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców pierwsza pomoc zdrowie dziecka

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm wychowanie psychologia dziecięca rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Odrobina radości dla hospitalizowanych dzieci. Mini Hondy na wyposażeniu szpitali

Honda Shogo to elektryczny pojazd stworzony specjalnie dla hospitalizowanych dzieci. Dzięki temu mogą one choć na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości i wsiąść za kółko prawdziwego demona prędkości!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne honda szpital dzieci dzieciństwo zabawki Polskie Radio samochód choroba zdrowie zdrowie dziecka dziecko

Kawa rano czy po południu? Czego nie wiemy o tym aromatycznym napoju?

Kiedy jest idealny czas na kawę? Przed czy po posiłku? Od razu po przebudzeniu czy nieco później? Każdy Polak wypija średnio 1–2 filiżanki kawy dziennie. Wciąż jednak zastanawiamy się, kiedy sięgnąć po napój, by odpowiednio nas pobudził. Jakie są największe mity dotyczące picia kawy i o czym należy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kawa porady zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta dieta Tomasz Miara

Oko na malucha. Wsparcie dla rodziców i noworodków podczas COVID-19

Chore noworodki, zwłaszcza te urodzone przedwcześnie, przebywają na oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 matka i ojciec pozbawieni są, ze względów bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem. Dzięki aplikacji "Oko na malucha" rodzice wcześniaków mogą przynajmniej swoje dziecko zobaczyć. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski rodzice dziecko szpital zdrowie dziecka zdrowie technologia infografika COVID-19