Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec (prowadzi audycję Rzeczypospolite w Dwójce) i autor wykładów na YouTube.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek historia Polski Michał Nowak Dwójka III RP KULTURA youtube

Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki dla dzieci Monika Zając Małgorzata Musierowicz Krzysztof Biedrzycki Dwójka KULTURA Stanisław Barańczak

"Powróćmy jak za dawnych lat". Muzyczna podróż w czasie z Orkiestrą Polskiego Radia

"Powróćmy jak za dawnych lat" to niezwykłe muzyczne wydarzenie. W Studiu im. Witolda Lutosławskiego zabrzmią utwory Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta, a także muzyka Artura Golda, Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa. - Zaczynamy przygotowania do stulecia Polskiego Radia, a przed nami również osiemdziesięciolecie Orkiestry Polskiego Radia - zwraca uwagę dyrektor, Kajetan Prochyra.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Kajetan Prochyra MUZYKA

Czym dziś jest Naddniestrze i co się tam dzieje?

Niezwykle ciekawą i skomplikowaną sytuację w Europie Wschodniej ma Mołdawia, gdzie ścierające się interesy m.in. Rosji i Unii Europejskiej mieszają się w jednym kotle, na który oddziałuje jeszcze wojna w sąsiedniej Ukrainie. Dodatkowym problemem dla Mołdawii jest Naddniestrze - jej część, która ogłosiła niepodległość w 1990 roku, pozostając w ścisłym związku z Rosją. To marionetkowe państwo nie jest jednak uznawane na świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka polityka naddniestrze Mołdawia Rosja Piotr Firan Ośrodek Studiów Wschodnich

Okręty NATO będą chronić infrastrukturę podwodną Bałtyku. "To działania po części prewencyjne"

Około dziesięć okrętów NATO weźmie udział w misji ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku. Będą przepływać w pobliżu kabli i innych instalacji, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych aktów sabotażu w regionie. - Te okręty "zrobią różnicę". Do tej pory infrastruktura krytyczna przeprowadzona dnem Bałtyku podlegała monitoringowi sekwencyjnemu - zwraca uwagę prof. Krzysztof Kubiak. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Morze Bałtyckie NATO sabotaż

Dirk Vermeulen - ratował dyrygenta, który zapomniał partytury, teraz wystąpi z NOSPR

- Gdy byłem jeszcze bardzo młodym skrzypkiem, przeżyłem pierwsze poważne doświadczenie z muzyką koncertującą Mozarta. Miałem wykonać jeden z jego koncertów skrzypcowych z orkiestrą, lecz okazało się, że dyrygent popełnił fatalny błąd i zapomniał swojej partytury. Ostatecznie więc to był mój pierwszy koncert, podczas którego dyrygowałem, stojąc przed orkiestrą i wykonując jednocześnie partię solową - mówił w Dwójce Dirk Vermeulen przed niedzielnym koncertem z NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR dyrygent koncert Karol Furtak Dwójka MUZYKA KULTURA Dirk Vermeulen

Polka może zdobyć Kulinarnego Oscara. Za co świat kocha naszą kuchnię?

- Jeżeli przełożymy naszą polską kuchnię na nowoczesny język wizualny, to okaże się, ze mamy super produkt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, ambasadorka polskiej kuchni w świecie, badaczka kultury kulinarnej i kierowniczka Food studies na Uniwersytecie SWPS. Czy jej książka zdobędzie Kulinarnego Oscara?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Magdalena Tomaszewska-Bolałek kuchnia polska