Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Ciągłość wojny i wynikające z niej traumy. "Czarny hetman" Barbary Sadurskiej

W "Czarnym hetmanie" poznajemy samotnego czterdziestoparoletniego Serba, który po latach wraca do Krakowa, gdzie studiował. Niedługo ma do niego dołączyć czternastoletni syn. Poznajemy przeszłość bohatera i jego ojca, związaną z wojną w byłej Jugosławii. A tak naprawdę czytamy o wszystkich wojnach tego świata i wynikających z niej traumach.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Barbara Sadurska literatura książki

Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce

 - Siłą klasyki jest, że sięgamy po nią, bo chcemy wiedzieć, "co to znaczy dzisiaj". "Mindowe" znaczy dzisiaj niemało - pęd do władzy - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Tumidajski, autor adaptacji i reżyser słuchowiska na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego. - Być może zapomnieliśmy o tym, że w historii to wojna jest stanem naturalnym, a pokój – wypadkiem przy pracy. Premiera dramatu na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Rok Romantyzmu Polskiego

Historia sekretarki Goebbelsa. Premiera monodramu Anny Seniuk

Już od jutra w Teatrze Polonia w Warszawie widzowie będą mogli oglądać spektakl "Życie pani Pomsel" - wstrząsający monolog na postawie pamiętników sekretarki Goebbelsa. Za reżyserię odpowiedzialny jest Grzegorz Małecki, a w główną rolę wciela się wybitna aktorka - Anna Seniuk, która po raz pierwszy w swojej karierze występuje w monodramie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR Anna Seniuk Joseph Goebbels SZTUKA aktorzy Grzegorz Małecki Dorota Kołodziejczyk

"Walczyły z sowiecką Rosją i III Rzeszą". Kasprzyk o Narodowych Siłach Zbrojnych

80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne, będące drugą największą formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. - Od początku wiedzieli, że sowiecka Rosja jest tak samo groźna jak niemiecka III Rzesza. Walczyli więc i z jednymi, i z drugimi - mówił o żołnierzach NSZ Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Małgorzata Gosiewska historia Polski II wojna światowa Narodowe Siły Zbrojne Polskie Państwo Podziemne Elżbieta Witek kombatanci Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Małgorzata Jędrzejczyk

Dopłaty do energii elektrycznej i gazu. Rząd przedstawił nowy program wsparcia

Rząd przedstawił założenia nowego programu pomocowego dla firm energochłonnych. Pomoc ma zapobiec zatrzymaniu produkcji w zakładach wykorzystujących duże ilości energii z różnych źródeł. Podobnym wsparciem zostały objęte gospodarstwa domowe. W planach jest również program wspierania efektywności energetycznej w samorządach.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP tarcza antykryzysowa energia elektryczna firmy Patryk Michalski Sylwia Białek

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Bydgoszcz filharmonia Dwójka MUZYKA

Żołnierz gen. Maczka i jego spotkania z Elżbietą II [POSŁUCHAJ]

W związku z pogrzebem królowej Elżbiety II, który się odbył poniedziałek, 19 września, powróciliśmy do reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej z 3 sierpnia 1996 roku o Marianie Sławińskim, żołnierzu brygady pancernej generała Maczka. Opowiada on między innymi o swoich spotkaniach z Elżbietą, na początku jeszcze księżniczką, potem królową.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Elżbieta II reportaż w Jedynce