Mateusz Brela o zdrowiu psychicznym w sporcie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 10:59
Oprócz przeciwników, sportowcy muszą zmierzyć się z presją, kruchą pewnością siebie i buzującymi emocjami. Zdrowie mentalne to boiskowy fundament dla każdego zawodnika, ale jest również podstawa życia każdego z nas. Psycholog sportu Mateusz Brela opowiedział, jak zachować spokojną głowę na co dzień.
Autor książki Mistrzostwo umysłu o zdrowiu psychicznym
Autor książki "Mistrzostwo umysłu" o zdrowiu psychicznymFoto: Polskie Radio/Michał Piwowarek

Mentalny trening

Mateusz Brela - niegdyś sportowiec, dziś psycholog. W "Audycji sportowej" opowiedział o zdrowiu psychicznym w kontekście sportowców. Jest również autorem książki "Mistrzostwo umysłu", w której łączy swoje osobiste doświadczenia z teorią i praktyką psychoterapii.


Posłuchaj
29:01 czwórka audycja sportowa 03.11.24 15.10.mp3 Mateusz Brela o zdrowiu psychicznym (Audycja sportowa/Czwórka)

 

Jak mówi gość audycji, stres, pewność siebie czy regulowanie emocji to kluczowe aspekty wykonania sportowego. To obszary, nad którymi trzeba regularnie pracować, aby być lepszym zawodnikiem. Na dodatek, w dzisiejszych czasach trzeba liczyć się z problemami z koncentracją, przebodźcowaniem i hejtem, które są spowodowane przez życie w cyfrowej rzeczywistości.

Sportowe doświadczenie

Lata jako profesjonalny piłkarz pozwalają Mateuszowi Breli rozumieć sportowców, którzy przychodzą do niego po pomoc. - Wszystkie moje doświadczenia sportowe, w połączeniu z wykształceniem formalnym jako psycholog, pozwalają mi lepiej zrozumieć osoby, z którymi pracuję. Są to zarówno młodzi sportowcy, jak i ci na najwyższym poziomie - opowiada gość Kariny Terzoni.

- Kiedy byłem dwudziestoletnim sportowcem, już wtedy czułem, że mam tylko jedną szansę, aby sięgnąć po szczyt kariery sportowej. W tamtym okresie byłem odludkiem; kiedy chłopaki świętowali zwycięstwa w klubach, ja wracałem do siebie, aby się zregenerować. Wiedziałem, że moment, w którym kończy się mecz, jest początkiem procesu przygotowania do kolejnego - mówi Mateusz Brela.

Zobacz także:

Poczucie własnej wartości a pewność siebie

Według psychologa, im wyższe poczucie naszej wartości, tym bardziej czujemy się pewni siebie. Jednak to uczucie nie jest stałe - trzeba je budować i o nie dbać. Takie aspekty jak stan emocjonalny czy poziom napięcia i stresu mogą sprawiać, że sportowiec, ale również każda inna osoba, będzie w danym okresie w nieco gorszej formie i dyspozycji.

- Praca psychologiczna sprawia, że sportowiec uczy się na nowo, jak docenić swoją wartość. Osoba wychowywana w domu niespełnionych sportowców, może nabawić się obsesji perfekcjonizmu, ze względu na poczucie ciągłej presji. To dochodzi do takiego stanu, gdzie każdy popełniony błąd wpływa na ich poczucie wartości. Wtedy do akcji powinien wkroczyć psycholog - tłumaczy Mateusz Brela.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Mateusz Brela

Data emisji: 03.11.2024

Godzina emisji: 15.10

kajz

Czytaj także

Dziewczyny boksują. "Dla kondycji i wolnej głowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:50
Współpracowała z magazynami "Vogue", "L'officiel" czy "Harper's Bazaar", ale dziś równie bliski jak modowy wybieg, jest dla Magdy Jagnickiej bokserski ring.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilates - metoda ćwiczeń łącząca zdrowie, siłę i równowagę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 17:13
Pilates to metoda ćwiczeń i treningu, która podbija serca miłośników sportu z całego świata. W "Audycij sportowej" Karina Terzoni rozmawiała ze swoimi gościnami - Igą Majewską, Kornelią Samantą i Joanną Balicką - o odmianach pilatesu i niezwykłych miejscach, w których można wykonywać te ćwiczenia.
rozwiń zwiń