Polskie Radio
Section05

KULTURA

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czyżewski Sejny wspomnienie Dwójka poezja literatura Dorota Gacek

Konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej. "Podtrzymujemy pamięć o Ptaszynie"

"Pod skrzydłami Ptaka" - to hasło 25. Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od tego roku wydarzenie nosić będzie imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Co więcej, statuetka Anioła Jazzu będzie postacią tego wybitnego jazzmana. - Ptaszyn zawsze otaczał nas swoją opieką i myślę, że on z zaświatów dalej nam patronuje - mówił w Dwójce Jerzy Batycki - dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Roch Siciński Bielska Zadymka Jazzowa

Kapiści - nowa jakość polskiego malarstwa

Kapiści to było jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych w historii polskiej sztuki. - Byli grupą przyjaciół, którzy wbrew rozlicznym przeciwnościom postanowili zebrać fundusze i wyjechać do Paryża po naukę - mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska, współkuratorka wystawy "Kapiści. Sto lat!".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Katarzyna Sanocka Kapiści Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie

NASZ WYWIAD Milion książek sprzedanych w tydzień. "Spowiedź o masakrach"

Han Kang spowiada Koreę Południową z krwawych, nierozliczonych masakr. Chce opisać duszę narodu. Jej proza bywa metafizyczna i jednocześnie brutalna: "Wegetarianka" kojarzy się ze skandalizującą "Pianistką". Ostrzega przed tym, że wierność sobie do samego końca może nieść horror i skrajne osamotnienie - mówi portalowi polskieradio24.pl literaturoznawca dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski), komentując literackiego Nobla dla 53-letniej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD literatura nagroda Nobla Korea Południowa Azja Han Kang ŚWIAT Polskie Radio 24

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Zając literatura Dwójka Monika Śliwińska

Lee Miller, kobieta w wannie Adolfa Hitlera

"Historia bez kobiet byłaby raczej niemożliwa" – pisała zaczepnie już kilka dekad temu francuska historyczka Michelle Perrot. A jednak jeszcze do niedawna uczono nas i pisano o historii tak, jakby kobiet w dziejach nie było. Od dziś również w Trójce Anna Kowalczyk będzie przypominała ich historie, a właściwie herstorie, w cyklu "Brakująca połowa dziejów".
Zobacz więcej na temat:  herstoria Lee Miller fotografia Anna Kowalczyk Trójka

Jan Englert w filmie "Skrzyżowanie". Reżyserka: miałam w głowie bohatera takiego jak on

Scenariusz filmu "Skrzyżowanie" był jednym z trzech, które w ostatnich 20 latach zainteresowały Jana Englerta. Filmowa historia oparta jest na prawdziwym wydarzeniu. Dominika Montean-Pańków przyznaje, że podczas pisania scenariusza miała w głowie postać Jana Englerta, ale nie zdawała sobie z tego sprawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Englert film polski kino Dominika Montean-Pańków FILM

"Kropla wody". Reżyser: to nie tylko film, ale studia nad albańskim społeczeństwem

- Spotkałem się z wieloma ofiarami, a także matkami ofiar. Byłem w instytucjach pomocowych, rozmawiałem tam z ludźmi. Dlatego właśnie napisaliśmy tę historię. Wydawało się nam, że naszym dzieciom nic nie grozi, a mogły znaleźć się w takiej samej sytuacji, co syn głównej bohaterki - mówił w Dwójce Robert Budina, reżyser filmu "Kropla wody".
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy Katarzyna Hagmajer-Kwiatek FILM Oscary 2025 kino Albania Dwójka Robert Budina

Igrzyska Wolności w Łodzi. "Chodzi również o rozrywkę, ale intelektualną"

- Jest mi bardzo miło, że możemy porozmawiać o Igrzyskach Wolności na falach Dwójki. Wydaje mi się, że akurat słuchacze tej stacji należą do grupy odbiorców, która poszukuje także pozamaterialnych bodźców - mówił w Dwójce Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte" i koordynator programowy Igrzysk Wolności w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Łódź Paweł Siwek Dwójka Leszek Jażdżewski

Proza w Trójce. "Sierpień" Pawła Sołtysa

"To podróż przez Warszawę, podróż przez książki, podróż przez kawałek życia". Paweł Sołtys (pseudonim muzyczny Pablopavo), zapytany o gatunek swojej nowej książki, określił ją mianem noweli. Nie jest to więc ani krótka powieść, ani długie opowiadanie, a jej narrator przypomina autora. Klimat utworu współgra z atmosferą jego piosenek. Sołtys czyta tę prozę, jakby próbując się za nią ukryć, podczas gdy swoje piosenki wykonuje pełniejszym głosem.
Zobacz więcej na temat:  proza powieść Trójka Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Paweł Sołtys Pablopavo Warszawa

Didier Eribon: w przypadku starości zawsze jest jakieś "zbyt"

- Bez wątpienia nikt nie ma ochoty myśleć o starości, jak się jest młodym. Później, gdy się jest dojrzałym człowiekiem, jest podobnie. A w zaawansowanym wieku najczęściej jest już na to za późno. Zawsze więc jest jakieś "zbyt": zbyt wcześnie albo zbyt późno, żeby podjąć ten temat - mówił w Dwójce Didier Eribon, francuski filozof, socjolog i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Didier Eribon filozofia Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KSIĄŻKA literatura