Polskie Radio
Section05

80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Gwałty, mordy, tortury Armii Czerwonej

9 stycznia 2025 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. "Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur" - podkreślono. Za uchwałą zagłosowało 406 posłów, 2 było przeciw, 22 wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Górny Śląsk

Na scenie

10 stycznia 1837 r. warszawska publiczność teatralna odprowadzała na miejsce wiecznego spoczynku swego 34-letniego ulubieńca, znakomitego aktora, Wojciecha Piaseckiego. Znany był nie tylko z profesjonalnych widowisk teatralnych, ale także z przedstawień amatorskich organizowanych w domach prywatnych. Przyjaźnił się z rodziną Chopinów. W jednym z przedstawień uczestniczył Fryderyk świetnie odtwarzający rolę Baltazara, starego księcia Ostrogskiego, w komedii „Barbara Zapolska” Ludwika Dmuszewskiego. Z powodu niedostatecznego opanowania tekstu, Fryderyk „zaciął się” w pewnym momencie. Wrodzony dar improwizacji pomógł mu wybrnąć z impasu. Uczynił to na tyle zgrabnie, że nikt nie zorientował się w zmianie tekstu. Obok brata wystąpiła także Izabela Chopin, kreująca postać Maryny, powiernicy tytułowej bohaterki. W korespondencji Chopina pojawiały się kilkakrotnie wzmianki o Ludwiku Dmuszewskim, podziwianym przez kompozytora za wszechstronne zdolności muzyczne, aktorskie, reżyserskie, literackie, dziennikarskie i organizacyjne. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec (prowadzi audycję Rzeczypospolite w Dwójce) i autor wykładów na YouTube.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek historia Polski Michał Nowak Dwójka III RP KULTURA Zobacz także youtube

Aidan O’Rourke na każdy dzień roku

Na pomysł stworzenia 365 kompozycji – po jednej na każdy dzień roku – Aidan O'Rourke wpadł dzięki książce Jamesa Robertsona. Każde z opowiadań z tomu "365 historii" składa się z 365 słów, a czytać je należy po jednym dziennie, od 1 stycznia do 31 grudnia. Szkocki skrzypek i kompozytor postanowił stworzyć ich muzyczny odpowiednik – tak powstały 33 albumy, na których w sumie znalazło się tyle utworów, ile liczy sobie rok.
Zobacz więcej na temat:  czas muzyka współczesna Piotr Matwiejczuk Dwójka

Виклики і шанси польського президентства у Раді Європи - безпека в різних вимірах

1 січня Польща обійняла президентство в Раді Європейського Союзу, змінивши на цій, так би мовити, посаді, Угорщину, Польща найближчих пів року керуватиме процесами, які визначатимуть рух Європейського Союзу. 3 січня у Варшаві відбулася урочиста інавгурація польського президентства у Раді Європи. Головним пріоритетом польського президентства в Раді Європі, є безпека. Гасло польського президентства - «Безпека, Європо!» Причому, безпека в різних вимірах і на різних площинах. Тут багато шансів, але й разом з тим багато викликів і складних моментів, які країнам ЄС доведеться долати разом. Матеріал Володимира Гарматюка
Zobacz więcej na temat:  Європейський Союз Рада Європи Польща