Polskie Radio
Section05

Biblia

Uchylenie wyroku Roe versus Wade i prawdziwa historia arki Noego. W obronie życia

Biblijna opowieść o Arce Noego i unieważnienie wyroku Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantującego w Stanach Zjednoczonych prawo do przerywania ciąży – tych dwóch wydarzeń pozornie nie łączy nic. Wojciech Reszczyński wraz ze swoimi gośćmi – ks. prof. Romanem Piwowarczykiem, autorem książki "Arka Noego odnaleziona", oraz Pawłem Ozdobą z Centrum Życia i Rodziny znalazł jednak dla nich wspólny mianownik. Jest to dążenie do obrony ludzkiego życia i rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Klub Trójki społeczeństwo rodzina dzieci Hong Kong Arka Noego

Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Ks. prof. Witczyk: Ewangelia jest wodą życia

"Pokój temu domowi" - to tegoroczne hasło zorganizowanej po raz szósty w Kościele akcji Narodowego Czytania Pisma Świętego. Jej celem jest ukazywanie Biblii jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej. Jak powiedział ksiądz profesor Henryk Witczyk, Ewangelia jest wodą życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół społeczeństwo wiara aktualności katolickie Kościół katolicki

Uciekają przed wojną, biedą i chorobami. Exodus z Ukrainy nie jest pierwszym w historii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat musi się zmierzyć z najszybciej rozwijającym się kryzysem migracyjnym od końca II wojny światowej - działania wojenne zmusiły bowiem do ucieczki już ponad 2 miliony osób. Nie jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy ludzkość doświadcza tak masowego exodusu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA migracja Wojna w Syrii Kurdowie Kurdystan kryzys migracyjny II wojna światowa I wojna światowa ZSRR Białoruś Wietnam starożytność średniowiecze Irlandia lata 70 lata 80 lata 90 emigracja

Rosinni, Mozart, Monteverdi. Co słychać w Polskiej Operze Królewskiej?

"Cyrulik Sewilski" Gioacchina Rossiniego, "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego – mijający styczeń i nadchodzące miesiące to w Polskiej Operze Królewskiej czas niezwykle bogaty repertuarowo. O tym, co za nami, oraz o planowanych premierach w Trójkowym "Leniwym przedpołudniu" opowiedział jej dyrektor Andrzej Klimczak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek Pracownicze Plany Kapitałowe pieniądze finanse opera Wolfgang Amadeusz Mozart Claudio Monteverdi Gioacchino Rossini

"Przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o Bożym Narodzeniu

Ks. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca i duszpasterz akademicki był gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia. Mówiąc o narodzinach Jezusa Chrystusa, zaznaczył, że "przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Jezus Chrystus wiara religia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg społeczeństwo katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki święta

"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii

- W środku Pisma Świętego jest logos - rozumny głos, którym wykłada się prawo moralne. Dekalog to wzmocnione przez boski autorytet zasady prawa naturalnego, dla wielu ludzi te podstawowe zasady brzmią głosem Biblii. W tym sensie Pismo Święte przemawia także poza wspólnotą wierzących - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof i publicysta "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół społeczeństwo katolicyzm chrześcijaństwo religia Filip Memches