Polskie Radio
Section05

Dwójka

Wiolonczelista liberalny. Klasyka w ujęciu Michała Pepola [WIDEO]

Nakładem wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się nowa płyta Michała Pepola zatytułowana "Cellotapes". To zbiór utworów na wiolonczelę i subtelną elektronikę. O nowym albumie oraz zmieniającym się podejściu do muzyki klasycznej wiolonczelista i kompozytor opowiedział w audycji "Cafe Muza".
Zobacz więcej na temat:  Michał Pepol muzyka nowa Agata Kwiecińska muzyka klasyczna wiolonczela Royal String Quartet

Duet Szymczewska/Szymczewski w cyklu "Z klasyką przez Polskę" [WIDEO]

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? Skrzypaczka Agata Szymczewska oraz pianista i kameralista Wojciech Szymczewski wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Szpilmana. Koncert niejako podsumował ich tegoroczne starania w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". 
Zobacz więcej na temat:  Agata Szymczewska Ludwig van Beethoven Henryk Wieniawski Klaudia Baranowska wojciech szymczewski z klasyką przez polskę pr poleca Narodowy Instytut Muzyki i Tańca edukacja muzyka klasyczna

Podczas wojny uruchomił sygnał Warszawy II. Później stał się ikoną kabaretu. Wspomnienie Jerzego Wasowskiego

Dżentelmen, samouk, radiowiec i geniusz. Przed wojną pracował jako inżynier Polskiego Radia. To właśnie on był odpowiedzialny za uruchomianie sygnału nadawczego Warszawa II. W czasach powojennych stał się ikoną polskiego kabaretu, rozśmieszając i bawiąc do łez całe pokolenia. Jaki był Jerzy Wasowski? 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Wasowski Grzegorz Wasowski Bogdan Hołownia Roman Dziewoński Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek kabaret Kabaret Starszych Panów Polskie Radio

PIERWSZY COMING OUT W ZIELONEJ DWÓJCE

„Kocham geofity po prostu” mówi dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator ekologiczny, pionier sadzenia mikrolasów Miawaki w Polsce.  W ZIELONEJ DWÓJCE towarzyszę mu podczas pobierania leśnego runa do pierwszego w Polsce mikrolasu tworzonego na kampusie uniwesyteckim.  Leśna ekosystemowa szczepionka pojedzie do warszawskiej SGGW, gdzie zostanie posadzona w miejscu, z którego wywieziono około 200 ton gruzu. „Czasem zapominamy o tym, że nie wystarczy zielonym do góry, ale też brązowym na dół”
Zobacz więcej na temat:  las przyroda Katarzyna Nowak natura metoda miyawaki środowisko naturalne

Twórca awangardy i nowego kierunku w muzyce filmowej. "Ziemia obiecana" Wojciecha Kilara

Podkreślał, że dobrze czuje się "u siebie w domu, w ciszy, z bliskimi, z kotem". Dodawał tym samym, że  największych wzruszeń dostarcza mu obcowanie z orkiestrą symfoniczną. - Kiedy widzę skrzypków pochylonych nad swoimi instrumentami, to jest to coś fantastycznego - mówił Wojciech Kilar. Jego sylwetkę w audycji z cyklu "Duety w Dwójce" przypomnieli Przemysław Psikuta i Karol Furtak.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Przemysław Psikuta Karol Furtak kompozytor muzyka filmowa MUZYKA artysta

Długa i kręta droga do powstania siedziby NOSPR w Katowicach. Jakie problemy trzeba było pokonać?

Katowice to miasto, które może poszczycić się największą salą koncertową w Polsce, czyli siedzibą NOSPR. Jednak na początku XXI wieku jej powstanie nie było tak oczywiste. O problemach i drodze do powstania siedziby NOSPR opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor NOSPR) i Piotr Uszok (były prezydent Katowic).
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa Piotr Uszok Jakub Kukla

Ewa Bogusz-Moore: NOSPR to przestrzeń, która musi żyć

- Budynek żyje tylko wtedy, gdy cały czas coś nowego się w nim dzieje. Każdy koncert tworzy nową historię tej przestrzeni. Tu cały czas przyjeżdżają największe nazwiska. To jest taka kontynuacja. Zaczęło się 10 lat temu, ale to wciąż będzie się tworzyło na nowo - mówiła w Ewa Bogusz-Moore, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w specjalnym wydaniu audycji "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Ewa Bogusz-Moore Katowice jubileusz Jakub Kukla MUZYKA KULTURA

Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Igor Mitoraj rzeźba Kraków Elżbieta Szymkowska KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych wystawa Rok Igora Mitoraja

Elżbieta Stefańska: wychowywałam się w domu, w którym bez przerwy coś się działo

- U nas w domu nikt nie był obcy. Nie można było powiedzieć, tak jak w Krakowie się wtedy mówiło, "och, ta warszafka". Nie. Warszawa jest naszą stolicą i my kochamy Warszawę. Kochamy całą Polskę i kochamy cały świat. Tak zostałam wychowana - mówiła w Dwójce Elżbieta Stefańska, wybitna klawesynistka.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Stefańska Anna Skulska Halina Czerny-Stefańska MUZYKA KULTURA klawesyn fortepian

AUKSODRONE po raz siódmy. Co usłyszymy w tyskiej Mediatece?

Jedna orkiestra, jeden dyrygent, trzy dni, siedem koncertów. W pierwszy weekend października w tyskiej Mediatece po raz 7. zabrzmi festiwal muzyki współczesnej AUKSODRONE. W programie m.in. opera Aleksandra Nowaka, a także świętowanie 70. urodzin Pawła Szymańskiego. - To czas wielkiej koncentracji i skondensowane pracy - mówił w przededniu inauguracji festiwalu Marek Moś, jego dyrektor.
Zobacz więcej na temat:  Auksodrone Marek Moś Aukso Roch Siciński KULTURA MUZYKA Paweł Szymański Aleksander Nowak

"Patrz trochę szerzej". Piotr Szwed: hip-hop pozwala na praktyczny odbiór kultury

- Bardzo często w historii literatury spotykamy się z twórczością, która pełniła pewną funkcję. Miała ludziom np. pomagać albo w prosty sposób coś ludziom wyjaśnić. Hip-hop pozwala na bardzo praktyczny odbiór kultury, czego nie można zawsze powiedzieć np. o współczesnej poezji - mówił w Dwójce Piotr Szwed, autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".
Zobacz więcej na temat:  hip-hop rap Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura poezja KULTURA KSIĄŻKA MUZYKA Piotr Szwed