Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Jacek Kuroń. "Demokracja jest męcząca, ale innego wyjścia nie ma"

- Istnieje sprzeczność między poczuciem bezpieczeństwa a wolnością i to jest jeden z podstawowych problemów ludzkości. Właściwie całe moje życie jest próbą poszukiwania takiego ładu społecznego, w którym człowiek będzie i bezpieczny, i wolny - mówił w radiowej audycji z 1995 roku Jacek Kuroń.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jacek Kuroń PRL transformacja ustrojowa wybory 1989 Solidarność KOR

Przeganianie złodziei, oswajanie blokowiska. Posłuchaj radiowych opowieści Mirona Białoszewskiego

- "Panie, pan tu pilnuje?" Mówię, że nie. "Bo trzeba milicję zawołać!" Po co? "Bo tam sklep okradają!" Nasłuchuję i słyszę, ktoś piłuje… - opowiadał Miron Białoszewski o swoim nocnym spacerze w okolicach Konstancina pod Warszawą. Takich barwnych, z aktorską swadą przedstawionych historii znakomitego poety zachowało się w archiwum Polskiego Radia znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa wspomnienie literatura poezja

"Ludzkie gadanie" o wojnie? Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

- Dziwiło mnie, jak ktoś mówił, że z powstania tak niewiele pamięta. Nie bardzo mogłem to zrozumieć - przyznawał przed mikrofonem Polskiego Radia Miron Białoszewski. Mimo tego potrzebował aż 23 lat, by "znaleźć język" i opowiedzieć - w znakomity i oryginalny sposób - o wydarzeniach z 1944 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Powstanie Warszawskie II wojna światowa wspomnienie literatura Stanisław Barańczak poezja Warszawa

Antoni Szylling. Najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Śląsk Janusz Odziemkowski Paweł Wieczorkiewicz

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny