Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Bogaty życiorys twórcy polskiej konspiracji podczas II wojny światowej

Dokładnie 60 lat temu, 22 maja 1964 roku, w Casablance zmarł gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, założyciel Służby Zwycięstwu Polski, jeden z twórców Polskiego Państwa Podziemnego. - Bardzo bliski współpracownik Piłsudskiego, człowiek o silnej ręce, silnym charakterze oraz zarysowanej i samodzielnej postawie politycznej - tak w radiowej audycji oceniał postać generała historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Michał Tokarzewski-Karaszewicz I wojna światowa II wojna światowa Wojsko Polskie Armia Krajowa armia Andersa

Druga Rzeczpospolita od kuchni

To nie będzie tylko przechadzka po modnych kawiarniach takich jak Lourse czy Ziemiańska, oraz po najdroższych restauracjach, usłyszą Państwo także o menu zwykłych obywateli II Rzeczypospolitej, tanich lokalach i domowej kuchni, w której nie starczało pieniędzy na produkty. Gośćmi będą Ola Zaprutko-Janicka, autorka min. "Dwudziestolecia od kuchni", Krzysztofa Karpińska-Wódz, edukatorka i rekonstruktorka kulinarna z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Bartosz Paluszkiewicz autor książki oraz strony Przedwojenne Restauracje, Bary i Kawiarnie.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski

Przewrót majowy. O tym, jak Piłsudski chciał obalić polską sejmokrację

15 maja 1926 marszałek Sejmu Maciej Rataj powołał nowy rząd na czele z Kazimierzem Bartlem -  piętnasty gabinet urzędujący od czasów zakończenia I wojny światowej. Decyzja ta była skutkiem przewrotu majowego marszałka Józefa Piłsudskiego - zbrojnego zamachu stanu, który rozpoczął trzynastoletnie autorytarne rządy sanacji.
Zobacz więcej na temat:  przewrót majowy Maciej Rataj Władysław Grabski Józef Piłsudski historia Polski Wincenty Witos

Felicjan Sławoj Składkowski. Barwna biografia ostatniego premiera II RP

- Miał spojrzenie na rzeczywistość pozytywisty, ale duszę romantyka, przez co mówi się, że nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. To szczególnie trudne, gdy pełni się ważne funkcje publiczne - tak w audycji Polskiego Radia Felicjana Sławoja Składkowskiego oceniała dr hab. Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP Józef Piłsudski Felicjan Sławoj-Składkowski

Leon Kozłowski. Od premiera II RP do narzędzia niemieckiej propagandy

80 lat temu, 11 maja 1944, w Berlinie, podczas alianckiego bombardowania, umarł prof. Leon Kozłowski, archeolog, premier II Rzeczpospolitej w latach 1934-1935, w czasie II wojny światowej więzień NKWD, który opuścił Armię Andersa, a następnie przekroczył niemiecko-sowiecką linię frontu. Powody tej decyzji i dalsze działania Kozłowskiego do dziś wzbudzają kontrowersje.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Leon Kozłowski Katyń Bartłomiej Makowski

Maurycy Zamoyski - zbyt łagodny na prezydenturę

Był wybitnym dyplomatą i człowiekiem, który miał istotny wkład w odzyskanie niepodległości. Najbardziej kojarzony jest jednak jako konkurent Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich w 1922 roku. – Wybranie mojego ojca nie byłoby szczęśliwe dla niego. Był za mało twardy i bezwzględny, a takim niestety trzeba było być w tym czasie – wspominał po latach jego syn, Jan Zamoyski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maurycy Zamoyski Gabriel Narutowicz II RP niepodległość odzyskanie niepodległości

Sprawa Rity Gorgonowej. Najgłośniejszy proces II RP

29 kwietnia 1933 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skazał guwernantkę Ritę Gorgonową na osiem lat więzienia. Kobieta została uznana winną zamordowania siedemnastoletniej Elżbiety Zarembianki, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby w nocy z 30 na 31 grudnia 1932 roku. Był to jeden z najgłośniejszych procesów w II RP. 
Zobacz więcej na temat:  II RP Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa kara śmierci historia Polski śmierć

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR Jerzy Jurandot