Polskie Radio
Section05

KULTURA

Laureaci wystawy {Project Room} 2021/2022 w CSW Zamek Ujazdowski

- Liczba oddanych głosów to dla mnie bardzo ważny sygnał, że świat sztuki współczesnej to nie jest getto dla ludzi, którzy uznają się za ekspertów w tej dziedzinie. Jest odbiór na zewnątrz, ludzie chcą mieć swój udział w tym, co jest pokazywane i nagradzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

47. festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy rozdane. Znamy wszystkich laureatów

Złote Lwy za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Z kolei Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku 20 produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Gdynia FILM FPFF w Gdyni

Piąty jubileusz Polskiej Opery Królewskiej. "Mamy dużo energii i entuzjazmu do dalszej pracy"

- Te pięć lat strasznie szybko to minęło. Mamy jednak wszyscy bardzo dużo energii, jeszcze więcej entuzjazmu i sił do dalszej ciężkiej pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Kaczorowska, zastępca dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. Gościem audycji był także Dawid Runtz, maestro, pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna Polskie Radio 24 MUZYKA POLSKA

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

PR24 "Orlęta. Grodno '39" może ciekawić również widza za granicą

- Cieszę się, że w końcu opowiadamy o historii polskiej w taki sposób, że możemy zaciekawić widza za granicą. To film opowiedziany z perspektywy dziecka. To, że jest to żydowski chłopiec jest także plusem z perspektywy zachodniego widza - powiedział o produkcji "Orlęta. Grodno '39" Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Grodno film polski II wojna światowa Rosja historia Polski kino FILM Polskie Radio 24

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo KSIĄŻKA literatura