Polskie Radio
Section05

KULTURA

Fryderyki 2024. "Nasza rada zajmuje się kategoryzowaniem, nie ogłaszaniem nominacji" [WIDEO]

W piątek, 22 marca, w Gliwicach odbędzie się gala rozdania nagród Fryderyk. - Zajmujemy się chyba najmilszą częścią, to znaczy przesłuchiwaniem płyt, które są zgłaszane i nadawaniem im możliwości nominacji w poszczególnych kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku - mówiła w Dwójce wokalistka Anna Gadt z sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki Kazimierz Jonkisz Jazz Roch Siciński Dwójka MUZYKA Paweł Dobrowolski Fryderyki 2024 Anna Gadt

PR24 Znaczenie wydatków na kulturę w samorządach. "Świat to małe społeczności i wspólnoty"

- Od kultury nie można uciec, żyjemy w jej różnych wymiarach, niemal wszystko, czym się zajmujemy, ma charakter kulturotwórczy, jest elementem więziotwórczym (…). Warto na kulturę spojrzeć przez pryzmat społeczności lokalnej, która jest dla mnie przykładem swoistej soczewki społecznej, gdzie te procesy się uzewnętrzniają - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski (Narodowe Centrum Kultury), który rozmawiał z Anną Karpińską (Uniwersytet SWPS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Tomasz Miara Olga Drenda Trójka

44. PPA. W sobotę poznamy zwycięzcę finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej przekroczył półmetek. W sobotę czeka nas tylko jedno, ale za to najważniejsze z festiwalowego punktu widzenia wydarzenie: Koncert Finałowy. W pierwszej jego części wystąpią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Druga część to koncert pt. "Top wszech czasów, czyli w poszukiwaniu orlego cienia".
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej Wrocław Marek Grechuta Dariusz Basiński mariusz kiljan Ryszard Rynkowski Malwina Kiepiel Trójka

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając album płyta Maria Sławek Mieczysław Weinberg Andrzej Panufnik Jan Sebastian Bach Tykocin

Od Ukrainy, przez Łotwę, po Francję. Instytut Polonika konserwuje polskie zabytki za granicą

Remonty kościołów, renowacje obrazów, rzeźb i zabytkowych nagrobków rozsianych po Europie Środkowej i Zachodniej i związanych z polską historią - to plany Instytutu Polonika na ten rok. - Zawsze wybór obiektów był wskazywany nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale też wartość historyczną, było to dzieło tworzone przez Polaków lub dla Polaków - mówiła dyrektorka instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polonika zabytki konserwacja Witold Banach Kresy historia Polski dziedzictwo narodowe Dwójka GOSPODARKA inwestycje

Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Tomasz Makowski Dwójka poezja archiwum

Co filmy o Bondzie mówią o czasach, w których powstały?

Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA James Bond szpieg kino FILM zimna wojna

Światowy street art w przestrzeni miejskiej Katowic. Wystawa dzieł najważniejszych artystów

W przestrzeni miejskiej Katowic pojawiły się repliki prac znanych artystów street artu. To początek projektu "W ramach miasta: Urban Art", którego kulminacją będzie tymczasowa wystawa z pracami najwybitniejszych twórców tego nurtu: Roya Lichtensteina, Banksy’ego, Obeya, Roberta Indiany, Stika, Davida LaChapelle'a, Andy’ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
Zobacz więcej na temat:  street art SZTUKA sztuka uliczna Katowice Banksy Andy Warhol Tomasz Miara Trójka wystawa

"Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie. "To miała być ostoja polskości"

- Wyspiański mocno wierzył w odzyskanie niepodległości przez Polskę, zadawał pytanie, jak wówczas ma wyglądać Wawel. Wyspiański i Ekielski uważali, że Wawel powinien być centrum naszego kraju, a w XIX wieku to miejsce odgrywało szczególną rolę, miało być ostoją polskości. Projekt Akropolis był kontynuacją tej idei, to miało być centrum myśli naukowej, politycznej i artystycznej odrodzonej Polski - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy "Wawel Wyspiańskiego".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Monika Zając Dwójka Wawel Władysław Ekielski architektura wystawa Kraków

XXI Konkurs Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Kto może wziąć udział?

Konkurs Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka to główny punkt Festiwalu Muzyki Rozrywkowej odbywającego się w Kozienicach. Patron wydarzenia, Bogusław Klimczuk, był znakomitym kompozytorem, dyrygentem, aranżerem i świetnym pianistą. Skomponował ponad 250 piosenek.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Bogusław Klimczuk muzyka rozrywkowa Elwira Kozłowska Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka Konkurs Piosenki im. Bogusława Klimczuka