Polskie Radio
Section05

NAUKA

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

ANALIZA Zachwyca, ale też przeraża. Poznaj możliwości nowego silnika sztucznej inteligencji Sora AI, który tworzy filmy

Fotorealistyczne filmy wideo są już możliwe dzięki sztucznej inteligencji. Gigant branży, firma OpenAI zaprezentował "Sora AI", model, który może zmienić branżę filmową i nie tylko. Nowy model szokuje jakością, ale budzi też wiele kontrowersji. Na szczegóły zwracają uwagę eksperci, przestrzegając też przed zagrożeniami i deepfake’ami.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA FILM technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo Przemysław Goławski deepfake dezinformacja media ŚWIAT gry komputerowe

Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024. "Na Śląsku powstaje unikalna kultura techniczna"

- Od końca XX wieku przekształceniu uległ model, który napędzał Śląsk od 150 lat. Z jednej strony kopalnie są zamykane, huty znikają, jak Huta Królewska w Chorzowie, po której nie zostało nic. Jednocześnie Śląsk się zmienia, zadaliśmy sobie pytanie, co nauka i edukacja mogłyby zrobić w tym procesie. Okazało się, że mogą być nowym przemysłem Śląska, tworzą nowe dobra, wszystko, co powstaje wokół świata akademickiego - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katowice Europejskie Miasto Nauki Jakub Kukla Dwójka edukacja Ryszard Koziołek Uniwersytet Śląski w Katowicach

TYLKO U NAS Jak powstała Ziemia? Polka wyjedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, prof. Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Polka jedzie na grant do ośrodka NASA. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Ziemia Wszechświat NASA Polskie Radio 24 POLSKA

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci edukacja ekologia czekolada Kraków recykling