Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki KULTURA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia

Słynny obraz Starowieyskiego wraca do przedstawicielstwa Polski przy UE. Zajmie prestiżowe miejsce

Obraz Franciszka Starowieyskiego "Divina Polonia Rapta Per Europa Profana", czyli "Boska Polska porwana przez pogańską Europę", wraca do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej. Potwierdził to ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Przez ponad dekadę dzieło było przechowywane w magazynie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Franciszek Starowieyski malarstwo Polska w Unii Europejskiej

Odzyskano kolejne obrazy utracone w czasie wojny. Trafią do wrocławskiego Muzeum Narodowego

Utracone podczas wojny obrazy "Most Augusta w Dreźnie" Gotthardta Kuehla oraz "Marchijskie wrzosowisko" Karla Kaysera-Eichberga, niedawno odzyskane przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafią do kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego. Oba dzieła można oglądać od środy w warszawskiej Kordegardzie. Działania restytucyjne MKiDN doprowadziły w ostatnich ponad 6 latach do odzyskania ponad 600 obiektów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe we Wrocławiu II wojna światowa

"Maszyna wpływu": wystawa sztuki, antropologiczne dochodzenie, projekt badawczy

Wystawa pod tytułem "Maszyna wpływu" oferuje przegląd zarówno historycznych, jak i najnowszych dzieł sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. Narracja skupia się na zagadnieniach takich jak zaangażowane społecznie praktyki artystyczne, dekolonizacja, media taktyczne czy sztuka społeczeństwa otwartego (Open Society). Wystawa prezentuje obszerne archiwum sieci centrów sztuki, pozwalając na analizę zinstytucjonalizowanych strategii praktyki kuratorskiej we wczesnych latach działania sieci oraz trajektorii jej wpływów, prowadzących do określonych – i nadal aktualnych – rodzajów produkcji kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa awangarda Zamek Ujazdowski

Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"

W Muzeum Woli została otwarta wystawa "Białoszewski nieosobny". Data rozpoczęcia wydarzenia – 30 czerwca – jest nieprzypadkowa, to 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. O wystawie pokazującej sylwetkę nie tylko Białoszewskiego, ale i zaprzyjaźnionych artystów tworzących razem z nim Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny, a wcześniej okupacyjny teatr lotny, w "Trójce przed południem" opowiedziała jej współkuratorka Magdalena Staroszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan poezja literatura wystawa Warszawa

Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym

70 filmów w 15 polskich miastach i 20 ciekawych lokalizacjach – już niebawem rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. – Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka – mówił w audycji "Trójka przed południem" Marcin Dumieński, organizator wydarzenia, które wystartuje w piątek 1 lipca i potrwa do 4 września. Imprezie patronuje radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan FILM kino plenerowe kino film dokumentalny dokumenty patronat