Polskie Radio
Section05

Warszawa

Obcokrajowcy w powstaniu warszawskim. Od nigeryjskiego jazzmana po niemieckich dezerterów

- Warszawa była owładnięta ideą wolnościową. Ten ogromny entuzjazm, którym żyła polska stolica i którego doświadczali warszawiacy przez pierwsze dni powstania, udzielał się wszystkim, którzy byli wtedy w Warszawie - tłumaczył w audycji Polskiego Radia przyczyny udziału obcokrajowców w powstaniu warszawskim historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie 1944 II wojna światowa

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 37. rocznica śmierci Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme Polacy w Hollywood

Deotyma. Czarodziejka-poetka w Pałacu Saskim, gwiazda dawnej Warszawy

"Po długich poszukiwaniach rodzice moi osiedli w Pałacu Saskim, który nęcił swoją świeżością", pisała w swoim pamiętniku Jadwiga Łuszczewska, XIX-wieczna pisarka znana jako Deotyma. Swoją karierę, początkowo fenomenalnej improwizatorki, zaczynała właśnie w Pałacu Saskim – to tu ściągli, nie tylko z Warszawy, ci, którzy chcieli posłuchać "młodej wieszczki".
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Pałac Saski literatura poezja Jadwiga Łuszczewska HISTORIA

Powstanie Warszawskie. Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu zrywu

– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie Armia Krajowa okupacja niemiecka II wojna światowa

TYLKO U NAS Ceny mocno w górę, nie tylko hotele. Efekt wizyty gwiazdy

Koncerty Taylor Swift to minimum 190 mln zł zysku dla Warszawy. Niektóre hotele podniosły już ceny pięciokrotnie. Zarobią także inne sektory branży turystycznej - wyższych cen należy się spodziewać również w lokalach gastronomicznych. Eksperci zgodnie podkreślają, że tego typu wydarzeń w Polsce powinno być więcej, bo to ogromny zastrzyk finansowy dla lokalnej gospodarki. Z kolei stołeczny ratusz i policja podejmują specjalne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawną organizację tego ogromnego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Taylor Swift koncerty zysk gastronomia turystyka

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz, gdzie wystąpią utrudnienia w ruchu

1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na stołeczne ulice wyjadą autobusy i tramwaje linii specjalnych. Związane z obchodami utrudnienia w ruchu rozpoczęły się już w poniedziałek 29 lipca - od godz. 18 do godz. 21 we wtorek po obu stronach ul. Przyokopowej będzie zakaz zatrzymywania się i postoju.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców ruch drogowy kierowcy

Ostatnie dni katowni Gestapo. 80. rocznica likwidacji więzienia na Pawiaku

– Kiedy już wyraźnie było słychać sowieckie armaty pod Warszawą, wydawało nam się, że Niemcy po prostu zlikwidują nas, wysadzą Pawiak w powietrze i cała historia warunków, jakie tam istniały, ulegnie zatarciu – wspominał były więzień w nagraniu z Archiwum Polskiego Radia. 30 lipca 1944 Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Pawiaku. Blisko 2000 więźniów wysłano do obozów koncentracyjnych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA okupacja niemiecka II wojna światowa Pawiak Niemcy III RP zbrodnie wojenne

Aleksander Bardini. "Na egzaminie aktorskim miałem dwie kompromitacje"

– Dziś, kiedy to wspominam, właściwie powinienem zejść do podziemi i przybrać pseudonim. I udawać, że jestem zupełnie kimś innym, niż jestem – komentował Aleksander Bardini, w latach 90. w Polskim Radiu, swoją opowieść z początków aktorskiej drogi. 30 lipca 2024 roku mija 29. rocznica śmierci tego znakomitego reżysera, człowieka teatru, aktora i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bardini Lwów Łódź TEATR wspomnienie aktor reżyser II wojna światowa PRL