Polskie Radio
Section05
Witold Lazar

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Politechnika Krakowska NAUKA aerodynamika laboratorium badania smog wiatr budownictwo deszcz Trójka

Jak wykorzystać drewno z odzysku? - Pracują nad tym eksperci z Politechniki Warszawskiej

Czy można powtórnie wykorzystać drewno z odzysku? - Zastanawiają się nad tym badacze z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy opracowali metodę, która może być przełomem w kwestii powtórnego wykorzystania surowca np. w budownictwie. O szczegółach opowiedział w Trójce dr inż. Jan Pełczyński z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  drzewa Lasy Państwowe ekologia recykling Politechnika Warszawska Trójka

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki Ghana krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda ekologia Trójka

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski archeologia Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Trójka