Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Nowe zasady segregacji odpadów. Gdzie powinniśmy umieszczać zużyte tekstylia?

Z nowym rokiem zmieniły się zasady segregowania odpadów. Zmiany dotyczą m.in. starych ubrań, torebek czy ręczników. - Zużytych tekstyliów nie możemy już wrzucać do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego worka. Powinniśmy je umieszczać w odpowiednich miejscach - przypomina Michał Mikołajczyk, ekspert ds. segregacji śmieci, a także przedstawiciel zarządu głównego PCK. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polski Czerwony Krzyż recycling odpady

"Sklejam Słowa" - nauka pisania tekstów piosenek pod okiem ekspertów

Warsztaty z kreatywnego pisania, analiza tekstów uczestników, wykłady i panele dyskusyjne, możliwość zarejestrowania autorskiego utworu podczas live sesji z profesjonalnymi muzykami, jam session i slam poetycko-muzyczny - to część wydarzeń, jakie przewiduje program VII Ogólnopolskich Warsztatów Pisania Tekstów Piosenek "Sklejam Słowa". Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu, które patronatem objęła radiowa Trójka, można było składać jeszcze przez kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Jankowski warsztaty pisanie tekstów Sklejam Słowa

Tadeusz Konwicki. Asceta z poczuciem dużej wolności. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Tadeusz Konwicki był znakomitym pisarzem, reżyserem i scenarzystą. Spod jego pióra wyszły takie książki, jak: "Mała Apokalipsa", "Kronika wypadków miłosnych". Urodził się 22 czerwca 1926 roku w Nowej Wilejce. - Z upływem czasu coraz wyraźniej widzę, że jestem produktem wychowania wileńskiego. Przede wszystkim objawia się to w pewnej ascezie - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tadeusz Konwicki literatura PRL

Teleskop Euclid i testy największej rakiety świata. Co w roku 2024 działo się w kosmosie?

Kosmos fascynował i wciąż fascynuje. Eksplorując go, podnosimy swój poziom cywilizacyjny, to również źródło dużych przychodów. Okazuje się, że coraz większą rolę w tym procesie odgrywają polscy naukowcy. - Rok 2024 był niesamowity. Co chwilę działo się coś, co trzymało w napięciu i sprawiało, że człowiek nie do końca dowierzał, jak daleko już jesteśmy - zaznacza Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk kosmos satelita rakieta NAUKA

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Miejsce, gdzie kultura łączy się z naturą

- Muzeum poprzez emocje ma wzbudzać zainteresowanie tym, co się tutaj dzieje: stanem zabytków, stanem przyrody. Bo przypominam, że jesteśmy muzeum kultury i natury. Coraz bardziej ewoluujemy w tym kierunku - mówił w Dwójce Paweł Jaskanis. Historyk sztuki będzie kierował Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez kolejne trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis muzeum Wilanów KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

Jak rzucić palenie? Najtrudniejsze postanowienie noworoczne

Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest rezygnacja z palenia papierosów. W 2025 roku może to być łatwiejsze, niż dawniej - pomogą leki i psychoterapia. Współczesne technologie leczenia uzależnień mają potwierdzoną, a nawet gwarantowaną, skuteczność. Mimo to wiele osób próbuje wyjść z nałogu na własną rękę, zamiast sięgnąć po fachową pomoc. A szkoda, bo tylko w przypadku czterech procent taka indywidualna terapia kończy się sukcesem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski papierosy nałóg zdrowie nikotyna e-papieros lekarz uzależnienia

Jonathan Littell "Kłopotliwe miejsce". Między Babim Jarem a Buczą

"Kłopotliwe miejsce" to połączenie prozy Jonathana Littella i fotografii Antoine'a d'Agata – książka powstawała najpierw z potrzeby zgłębiania tematu masakry Żydów w podkijowskim Babim Jarze w 1941 roku. Tematu, który jest obecny w prozie Littella od wczesnych lat dwutysięcznych: czasów jego najsłynniejszej, nagrodzonej nagrodą Goncourtów powieści "Łaskawe".
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Dwójka literatura Jacek Giszczak pogrom Żydzi KULTURA dokument KSIĄŻKA