Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Zobacz więcej na temat:  literatura science-fiction książki Marta Strzelecka Dwójka KSIĄŻKA KULTURA magdalena salik

Facebook i Instagram pozbywają się moderatorów. Koniec cenzury, czy początek anarchii?

Mark Zuckerberg stwierdził, że zewnętrzni moderatorzy są "zbyt stronniczy politycznie" i "nadszedł czas, aby powrócić do korzeni". Wcześniej Facebook planował dodanie tysięcy profili wygenerowanych przez AI, aby zwiększyć zaangażowanie na swojej platformie. Jakie są przyczyny i co dla użytkowników może oznaczać zmiana kursu dotyczącego weryfikacji zamieszczanych postów? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Facebook media społecznościowe Mark Zuckerberg dezinformacja

Przekłady teatralne. Co jest najważniejsze przy tłumaczeniach?

"Teatr nie mógłby zaistnieć na arenie międzynarodowej bez tłumaczek i tłumaczy, często mających też ekspercką wiedzę na temat kultury teatralnej obszaru językowego, w którym pracują" - czytamy we wstępie do publikacji zatytułowanej "Przewodnik po tłumaczeniach teatralnych". 
Zobacz więcej na temat:  spektakl tłumaczenie Monika Zając Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego KULTURA TEATR

Kacper Fertacz: moja relacja z filmami kręconymi na negatywie jest zdecydowanie skomplikowana

Kacper Fertacz jest operatorem, który ma na swoim koncie już sporo znaczących tytułów, m.in. "Ostatnią rodzinę", "Żeby nie było śladów", seriale "Nielegalni" i "Król". A ostatnio, przy dramacie "Minghun" i komedii "Teściowie 3", współpracował z Marcinem Dorocińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski komedia dramat Marcin Dorociński Kacper Fertacz Ryszard Jaźwiński Trójka

Nauka do klasówek i egzaminów. Jakie techniki zastosować, żeby uczenie było prostsze?

Styczeń to czas ostatnich klasówek i poprawek przed wystawieniem ocen z pierwszego semestru, a u studentów szykowanie się do sesji egzaminacyjnej. Co podpowiedzieć dzieciom i młodzieży, aby ich nauka była bardziej efektywna? Jakie techniki zastosować aby zapamiętanie dat, definicji czy wzorów było prostsze? Ile godzin dziennie, jakie przerwy dają najlepsze efekty? 
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła psychologia społeczeństwo internet Roman Czejarek

Patryk Topoliński: żaden język nie jest aż tak obcy, żeby nie dało się go nauczyć

Nauka języków obcych otwiera horyzonty, pozwala zrozumieć różne kultury, a co najważniejsze - daje możliwość porozumiewania się nie tylko z rodakami. W erze globalizacji drugi lub nawet trzeci język powoli staje się normą. O nauce języków obcych, na które nigdy nie jest za późno, rozmawialiśmy z Patrykiem Topolińskim, założycielem Językowej Siłki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka języki obce język obcy nauka języka angielskiego NAUKA komunikacja Dominika Płonka Patryk Topoliński

Nowe zasady segregacji odpadów. Gdzie powinniśmy umieszczać zużyte tekstylia?

Z nowym rokiem zmieniły się zasady segregowania odpadów. Zmiany dotyczą m.in. starych ubrań, torebek czy ręczników. - Zużytych tekstyliów nie możemy już wrzucać do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego worka. Powinniśmy je umieszczać w odpowiednich miejscach - przypomina Michał Mikołajczyk, ekspert ds. segregacji śmieci, a także przedstawiciel zarządu głównego PCK. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polski Czerwony Krzyż recycling odpady