Polskie Radio
Section05

Adam Mickiewicz

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Adam Mickiewicz. Zagadki narodzin, "piekielna droga" i przewidująca akuszerka

W grudniu 1798 roku chwyciły ponoć siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach państwo Mickiewiczowie wybrali się z Nowogródka do folwarku Zaosie, by spędzić święta Bożego Narodzenia u krewnych? W Wigilię tego roku przyszedł na świat ich drugi syn, Adam, który miał stać się największym polskim poetą. Jednak czy na pewno narodziny przypadły 24 grudnia?  
Zobacz więcej na temat:  Nowogródczyzna Nowogródek Litwa POLSKA Rzeczpospolita Wigilia poezja

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  literatura filozofia Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte

Wigilie wielkich Polaków. Jak święta spędzali Mickiewicz, Słowacki i Chopin?

Świąteczna atmosfera zawitała również do Zagadkowego Studia. Tym razem odwiedził je Krzysztof Jakubiec, Mistrz Mowy Polskiej oraz miłośnik tradycji i świąt Bożego Narodzenia. Z jego pomocą nie tylko poznaliśmy sekrety dawnej kuchni wigilijnej. Dowiedzieliśmy się również, jak święta spędzali Polacy znani nam z kart historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk święta Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Fryderyk Chopin Juliusz Słowacki

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe Maria Szymanowska

Noc listopadowa - zryw, który wpisał się w polską kulturę

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie wybuchło - skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy - powstanie listopadowe. Jak obraz Nocy Listopadowej utrwalany został w naszej kulturze przez literatów, ludzi teatru i muzyków? Jakie znaczenie w historii miał ten zryw i całe powstanie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Dwójka na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Monika Zając Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski Dwójka Iwona Rusek Andrzej Chwalba Juliusz Słowacki Stanisław Wyspiański Fryderyk Chopin Zobacz także

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Józef Piłsudski Lwów Warszawa II RP Dwudziestolecie międzywojenne