Polskie Radio
Section05

Agata Puścikowska

Młodzież kontra historia. Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci"

Raport "Edukacja dla pamięci" zorganizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej został przeprowadzony na próbie 6 tysięcy osób z różnorodnych środowisk - małych i dużych miast, wsi oraz różnych rodzin. Jest to pełny obraz młodzieży licealnej, której wiedza historyczna jest w większości bardzo niska, choć zdarzają się wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja historia Polski radio dla rodziców DAB+

"Johnny" to film o nim. Gdyby nie ksiądz, nie wiedziałby, że można inaczej

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się film "Johnny" o historii niezwykłej przyjaźni przedstawicieli dwóch z pozoru różnych światów, a w październiku książka Patryka Galewskiego pt. "Kuchnia na pełnej petardzie". Nie jest ona zwykłą książką kucharską, ponieważ są w niej nawiązania do życiorysu autora. – Każdy przepis opisuje konkretną część mojego życia – podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Jan Kaczkowski

Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II

2 kwietnia minęła 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. Wśród wielu bezcennych wartości, które przekazał nam Ojciec Święty to żarliwa wiara, patriotyzm, umiłowanie Polski i naszej pięknej przyrody. Bezspornie miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jak w dzisiejszych czasach i obecnym kontekście przekazywać je młodym pokoleniom? Jak rozmawiać z dziećmi o Janie Pawle II?
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II radio dla rodziców Strefa Rodzica

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe inne dyscypliny

Postanowienia noworoczne. Jak wprowadzić je w życie i wytrwać w swoich założeniach?

Niektórzy mają je co roku, inni nie robią nigdy, z góry zakładając, że ich utrzymanie nie jest możliwe. Być może problem z wprowadzeniem postanowień w życie nie tkwi w naszej słabości, a w tym, że nie są one realne. Nowy Rok traktujemy przecież jako przełom i chcemy zmienić się bezwzględnie, nie dając sobie miejsca na potknięcia, bo przecież jeden błąd oznacza, że nie wywiązaliśmy się z postanowienia i musimy odłożyć je na przyszły rok. Nie dajemy sobie więc przestrzeni na wprowadzanie zmian małymi krokami, mając nadzieję, że „od jutra” wszystko się zmieni. 
Zobacz więcej na temat:  postanowienia noworoczne psychologia radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina psychologia tradycja radio dla rodziców

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia kobieta społeczeństwo radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

"Waleczne z gór". Agata Puścikowska: kobiety są ostają wartości "Bóg, Honor, Ojczyzna"

- Kobiety są tak różne, tak kolorowe, że każda z nas ma inną mocą i siłę. Nie jest żadną tajemnicą, że dla wielu kobiet ta siła, moc, która płynie spoza czasu rzeczywistego i historycznego, to są po prostu wartości, które zostały wychowane- wiara, nadzieja, miłość, ale również Bóg, Honor i Ojczyzna - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg pomoc KSIĄŻKA kobieta

Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

- Zależało mi, aby te historie poszły do ludzi, pod strzechy, do młodych kobiet. Zaczęłam zbierać materiały, rozmawiać. (...) Na początku moi przyjaciele z Podhala mówili, że to "cudowny pomysł, ale tobie się to nie uda". Dlaczego nie uda? Bo myśleli, że rodziny będą bały się albo nie chciały mówić. Było zupełnie odwrotnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA TEATR Katarzyna Cygler KSIĄŻKA kobieta

"Między nami kobietami". Siostry z Powstania Warszawskiego

- Do tej pory mówiło się o siedmiu, ośmiu zgromadzeniach sióstr, które brały udział czynny w Powstaniu, mnie udało się opisać dwadzieścia trzy zgromadzenia i jeden instytut życia konsekrowanego. Jednak to nie jest wszystko, jestem pewna, że takich zgromadzeń i klasztorów było więcej - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, publicystka, autorka książki "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie II wojna światowa Kościół