Polskie Radio
Section05

Anna Popek

Zaczęło się od pięciu spółek: 32 lata temu wystartowała Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych to symbol polskiego kapitalizmu. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku, co miało też wymiar symboliczny, w dawnym Domu Partii, czyli siedzibie KC PZPR w Warszawie. Notowanych było zaledwie pięć spółek. Dzisiaj notowanych jest 416, w tym 43 zagraniczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA giełda papierów wartościowych pieniądze kapitalizm historia Polski zysk

"Najlepiej zacząć od jak najwcześniejszych lat". Anna Pactwa o zachęcaniu dzieci do lektury

- Miłością do książek można zarazić dzieci, dobierając takie książki, które podążają za tym, co dziecko interesuje, wybór wydawnictw jest ogromny. Ważne jest także, by nie zachęcać dziecka na siłę, ale by książka kojarzyła się mu z czymś, co jest przyjemne - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Pactwa, polonistka, psycholog, właścicielka wydawnictwa książkowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci książki dla dzieci książki

Jan Paweł II – ambasador polskości

Jak zwraca uwagę Jolanta Sosnowska, autorka wielotomowej biografii Jana Pawła II pt. "Hetman Chrystusa", swoją wyjątkową misję papież Polak pełnił od samego początku. – Zaczął ją 16 października 1978 roku, kiedy powiedział, że przybywa z dalekiego kraju. Następnego dnia, podczas takiego zwyczajowego spotkania z kardynałami, kiedy po łacinie wygłaszany był program pontyfikatu, on w sposób specjalny zwrócił się po łacinie do Polaków i Polski, zawsze wiernej, i powiedział, że z nią nierozłącznie łączą się jego wspomnienia serca, tęsknota za ojczyzną – dodaje gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójka

PR24 Ruszają Marsze Papieskie. Barbara Konarska: ważne jest żywe świadectwo

- To nas naprawdę przekonuje, to żywe świadectwo, nie tylko mówienie o tym, jak nauka Jana Pawła II jest potrzebna, ale jak przekłada się na każdego z nas. Jeżeli ktoś będzie mógł zaświadczyć o cudach, wielkich rzeczach, które ta nauka wydrążyła w jego sercu, to będzie ten czas, pokarm dla nas wszystkich i przede wszystkim głos dla Jana Pawła II - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Konarska, współorganizatorka Marszu Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół religia bronimy Jana Pawła II

Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu

– W XVI wieku teoretyk muzyki niemieckiej Martin Agricola, napisał, że w Polsce używa się skrzypiec brzuchowych, czyli takich, które stawia się w pozycji pionowej i gra się stawiając palce między strunami, co sugerowało technikę paznokciową. Już wtedy, w XVI wieku, było to traktowane jako instrument polski, czyli inny niż ówczesny niemiecki – mówiła w "Leniwym popołudniu" prof. Maria Pomianowska. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka tradycyjna folklor Maria Pomianowska Trójka

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Zbrodnia katyńska. Od tego dokumentu wszystko się zaczęło

83 lata temu, 5 marca 1940 roku, sowiecki dyktator Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku. Decyzja Stalina i jego towarzyszy z Politbiura była początkiem zbrodni katyńskiej. – My, jako historycy powtarzamy to bardzo często, że jest to w jakiejś mierze także osobista zemsta Stalina za wojnę 1920 roku. Oficerowie polscy, Wojsko Polskie nie dopuściło do wtargnięcia bolszewizmu na teren Europy, powstrzymaliśmy tę nawałnicę – mówił w Trójce profesor Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Jan Żaryn II wojna światowa

Kiedy rodzice się rozwodzą. Jak zadbać o dobro dziecka?

Rozwód jest bardzo trudną decyzją, która zostawia ślady w życiu i psychice uczestniczących w nim osób: obojga małżonków, ale także dziecka. Co zrobić, aby ochronić dziecko przed rozwodową traumą? Jak się rozwieść, by zostawiło to w jego psychice najmniejsze ślady? M.in. o tym Anna Popek rozmawia w "Leniwym przedpołudniu" ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko rozwód adwokat rodzice Trójka

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA podróże książki Trójka Meksyk

"To jedna z najstarszych instytucji w Polsce". Katarzyna Zalasińska o Narodowym Instytucie Dziedzictwa

- Narodowy Instytut Dziedzictwa jest jedną z najstarszych instytucji w ogóle w Polsce. Powstaliśmy ponad 60 lat temu i początkowo był to ośrodek dokumentacji zabytków, jednak z biegiem lat coraz to nowe zadania dochodziły do naszej misji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  zabytki POLSKA HISTORIA architektura Narodowy Instytutu Dziedzictwa Polskie Radio 24 społeczeństwo