Polskie Radio
Section05

antropologia

Autorzy nagrań terenowych – Sir David Attenborough

Jest jednym z największych popularyzatorów wiedzy przyrodniczej na świecie. Jego telewizyjne serie dokumentalne zna chyba każdy, a jego ciepły głos trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Przez lata uwrażliwiał nas na piękno i różnorodność natury, a obecnie zwraca uwagę na katastrofalne skutki, które może przynieść działalność człowieka i zmiana klimatu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba muzykolog

Wariacje ludowe na zakończenie EtnoKraków/Rozstaje 2022

To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków odbędzie się prawykonanie „Wariacji Ludowych” – utworu skomponowanego przez Jana Stokłosę.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja

Autorzy nagrań terenowych – Kink Gong

Przed nami pierwszy z serii odcinków poświęconych badaczom i autorom nagrań terenowych. W cyklu przybliżymy dokonania m.in.: Alana Bishopa i Marka Gergisa z Sublime Frequencies oraz Sir Davida Attenborougha. Posłuchamy też słynnych płyt z serii Nonesuch Explorer. Dziś czas na Laurenta Jeanneau’a, który tworzy pod pseudonimem Kink Gong.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja muzykolog

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski król Wawel medycyna historia Polski Oskar Kolberg

Orzech laskowy twardy i zdrowy

Może być twardy do zgryzienia, trudny do rozłupania, a nawet pusty. Jego złoty czas to sierpień, a zwłaszcza dzień św. Wawrzyńca. Orzech – mały, niepozorny, ale za to jaki smaczny! O tym laskowym, najpowszedniejszym i dobrze znanym w polskiej kulturze ludowej, w najnowszym odcinku Źródłosłowu opowiada etnolingwistka dr Olga Kielak z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty bez ogród

Mleko

Choć dzisiaj brzmi to jak niewyobrażalne marnotrawstwo, trzeba przyznać Kleopatrze, że wiedziała co robi, życząc sobie regularnych kąpieli w mleku. Mleko bowiem ma w sobie bardzo dużo cennych składników, i nie na darmo nazywane jest eliksirem życia. O tym, co symbolizuje i jak dbano niegdyś na wsi, aby go nie zabrakło, opowiada nam w kolejnym odcinku "Źródłosłowu" etnolog prof. Mariola Tymochowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty bez ogród

Bez

Kiedy znów zakwitną białe bzy… I czy w tym samym czasie zakwitną również czarne? Maj kojarzy nam się z intensywnie pachnącymi, fioletowymi lub kremowymi kwiatami bzu lilaka. Ta roślina ze względu na swoją nazwę, rodzi pewne wątpliwości, bo -zwłaszcza wśród tych osób, którym daleko do botanika – bez lilak często mylony jest z prawdziwym bzem, czarnym. W świat flory w kilku następnych odcinkach „Źródosłowu” zabierze nas etnolingwistka dr Olga Kielak, która swoją opowieść rozpoczyna właśnie od bzu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty bez ogród