Polskie Radio
Section05

astronomia

Niepołomice od kulis. "Lato z Radiem" 2023 historycznie i sportowo

"Lato z Radiem" 2023 po raz kolejny odkrywa przed słuchaczami niezwykłe miejsce w Polsce. W podziemiach niepołomickiego zamku jest wmurowany magiczny kamień z krakowskiego Wawelu, a jego krużgankami spacerowała Królowa Bona. Ale Niepołomice to nie tylko historia, bo jest tu jedyne w Polsce Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, a przede wszystkim klub Puszcza Niepołomice, który wdarł się z rozpędem do piłkarskiej ekstraklasy. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Roman Czejarek Kraków małopolskie społeczeństwo

Prof. Marek Abramowicz: fizyka czy matematyka to dziedziny trudne, ale piękne i porywająco ciekawe

Astrofizyk, badacz gwiazd, czarnych dziur i galaktyki - z równą przyjemnością uprawia filozofię, która bywa kluczem do rozwiązywania zagadnień z fizyki teoretycznej. Podejmuje kwestie wiary w Boga, która nie stoi w sprzeczności z obiektywną nauką, pokazuje, jak fizyka w jego naukowym życiu nieustannie splata się z wiarą w pojęciu metafizycznym. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Marek Abramowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST fizyka filozofia

Misja EUCLID. Teleskop zbada galaktyki w promieniu 10 miliardów lat świetlnych

Właśnie wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA z 1,2-metrowym teleskopem i czujnikami na podczerwień na pokładzie. - Wprawdzie wydaje nam się, że już rutynowo wysyłamy teleskopy w kosmos, ale ten będzie miał zadanie absolutnie niezwykłe, bo skatalogowanie kosmosu aż do 10 miliardów lat świetlnych od nas - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos esa Dorota Truszczak Ziemia

Kosmiczna inwestycja Polski. "Mamy szansę stać się czołowym europejskim dostawcą danych obserwacyjnych"

Polska Agencja Kosmiczna odebrała trzy zestawy teleskopów do obserwacji satelitów i tzw. śmieci kosmicznych. Każdy zestaw to cztery teleskopy. Zlokalizowane w miejscach o doskonałych warunkach obserwacyjnych - w Chile, Australii i RPA - będą dostarczały dane o ruchu na orbicie 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Koszt inwestycji to ponad 30 mln złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos obserwacje NAUKA astronautyka satelita społeczeństwo

Pogląd na wygląd Wszechświata. Jak zmieniał się na przestrzeni dekad?

Dopiero 100 lat temu astronomowie dowiedli, że nasza galaktyka nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. W rzeczywistości stanowi jedną z licznych „wysp”, gdzie skupiają się gwiazdy i inna materia. W kolejnych latach naukowcy poznawali kolejne tajemnice Wszechświata, a nasza wiedza o tym, co otacza naszą galaktykę, zwiększała się.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar Wszechświat kosmos

Astronom po godzinach? "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

W Zamku Królewskim w Warszawie otwarta jest wystawa "Kopernik i jego świat". Ekspozycja wyróżnia się spośród innych wystaw rocznicowych związanych z wielkim uczonym. Z jednej strony gromadzi wiele unikatowych i bezcennych eksponatów, z drugiej zaś pomyślana została w ten sposób, by widz mógł dostrzec wszechstronny umysł Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Mikołaj Kopernik medycyna ekonomia

Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim

Blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" oraz instrumenty naukowe z epoki, w tym cyrkiel Michała Anioła – to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa potrwa do końca lipca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mikołaj Kopernik renesans historia Polski Michał Anioł Zamek Królewski Warszawa wystawa Tomasz Miara Trójka