Polskie Radio
Section05

Bartłomiej Makowski

Wiedźmin ma 38 lat. "Sapkowski to literacki syn Sienkiewicza"

W grudniu 1986 roku na łamach "Fantastyki" ukazało się pierwsze opowiadanie o Geralcie z Rivii. Z tej okazji przypominamy rozmowę z nieżyjącym już wieloletnim kierownikiem działu literatury polskiej miesięcznika Maciejem Parowskim, który zadecydował o opublikowaniu przełomowego dzieła Andrzeja Sapkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wiedźmin fantastyka fantasy opowiadanie rocznica Andrzej Sapkowski Maciej Parowski

NASZA ROZMOWA Po zamachu na Narutowicza Piłsudski nie był już tą samą osobą. "Dramat zostawił w nim stały ślad"

Śmierć głowy państwa z rąk zamachowca była dla Marszałka olbrzymim ciosem. - Piłsudski nie przypuszczał, że nienawiść może się skumulować do tego stopnia, że w państwie, które szczyciło się tym, że nie miało królobójców w swojej historii, dojdzie do tak potwornej zbrodni – ocenia prof. Grzegorz Nowik, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Piłsudski Gabriel Narutowicz Narodowa Demokracja II Rzeczpospolita II RP prezydent Grzegorz Nowik

Gigantyczne ryzyko i kasowy hit wszech czasów. 83 lata od premiery "Przeminęło z wiatrem"

15 grudnia 1939 roku miała miejsce premiera filmu "Przeminęło z wiatrem" w reżyserii Victora Fleminga. Obraz nagrodzono dziesięcioma Oscarami. Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów, co – po uwzględnieniu inflacji – nadal pozostaje największym sukcesem finansowym w dziejach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hollywood FILM kino Margaret Mitchell USA Zbigniew Lewicki Marta Strzelecka

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć 4 grudnia 1245 roku przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Prusy Grudziądz Chełmno

Abp Józef Teofil Teodorowicz. Ormiański Skarga i polski patriota

- Zapisał się w sposób szczególny w historii, bowiem określano go jako proroka nadziei i wiary w latach niedoli, a nauczyciela prawdy i obowiązku po odzyskaniu niepodległości - mówiła o Józefie Teodorowiczu na antenie Polskiego Radia dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. Gdy ten metropolita lwowski obrządku ormiańskiego, poseł i senator RP umarł 86 lat temu, w kraju zarządzono żałobę narodową, mimo że nie należał on do zwolenników sanacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Ormianie Lwów

Po co nam podcasty? Podsumowanie gali Podcast Roku

- Rynek podcastowy w Polsce ma dużo do zrobienia. Rozmowy już nie wystarczają, trzeba wejść na poziom wyżej, aby dźwiękiem opowiadać świat. To bardzo dobrze słychać w podcastach zgłoszonych do konkursu - mówi Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki i jurorka Podcastu Roku 2024.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek podcast Czwórka Zobacz także nagroda Justyna Dżbik-Kluge Sara Piskor sylwia czubkowska Paweł Majcher Katarzyna Stoparczyk Marcin Łukasik Podcast Roku

Konkurs "Podcast Roku 2024". Polskie Radio uhonorowało Karolinę Kuszlewicz

W Rzeszowie rozstrzygnięto 4. "Konkurs na Podcast Roku" imienia redaktora Janusza Majki. Swoją nagrodę wręczyło również Polskie Radio, przyznając ją za podcast "Kuszlewicz w imieniu". - To wyróżnienie, które dostałam z ramienia Polskiego Radia, jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ jest ono przyznawane przez profesjonalistów - mówiła autorka Karolina Kuszlewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podcast konkurs KULTURA Katarzyna Stoparczyk Karolina Kuszlewicz Paweł Sawicki Jakub Jamrozek

Tajemnica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego. Zmarł 83 lata temu, kontrowersje wokół jego zgonu nie ustają do dziś

Edward Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia 1941 roku w okupowanej Warszawie. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Jeśli są prawdziwe, to kto i dlaczego mógł chcieć śmierci byłego Naczelnego Wodza? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa okupacja niemiecka