Polskie Radio
Section05

beskidy

Z miłości do książek i piękna natury. Reportaż "Otuleni lasem"

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie otoczenie przyrody są dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak natura przyroda malarstwo książki dla dzieci pr poleca

POLSKIE RADIO 24 Burza w górach. Ekspert radzi, jak się zachować

- Jeżeli burza zaskoczy nas na górskim szlaku, należy usiąść na plecaku, złączyć nogi, skulić się i w ten sposób ją przeczekać. Powinniśmy też unikać cieków wodnych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa w górach Piotr van der Coghen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Piotr Van Der Coghen góry Tatry turysta turystyka lato wakacje bezpieczeństwo społeczeństwo Bieszczady

"Moja przystań". Reportaż Moniki Chrobak w Jedynce

To opowieść o powrocie do źródeł i korzeni. Bohaterką jest Łemkini Grażyna Betlej-Furman. Jako jedyna osoba z tej społeczności mieszka w Ropkach w Beskidzie Niskim, czyli na rdzennych ziemiach jej przodków, którzy zostali przesiedleni na Ukrainę lub Ziemie Odzyskane w ramach powojennej akcji Wisła. W Jedynce wyemitowaliśmy reportaż "Moja przystań" Moniki Chrobak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak pr poleca Łemkowie wieś

Co najmniej trzy dekady muzyki folkowej w niejednym wydaniu

Każdy z tematów w „Kiermaszu pod kogutkiem” osnuty jest wokół jakiegoś jubileuszu. Zaczniemy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej (wydarzenie 60-lecie obchodziło rok temu), którego 61. edycja już za dwa tygodnie. Poznamy kilkudziesięcioletni dorobek Orkiestry Św. Mikołaja zapisany na kartach pewnego śpiewnika. Wraz z Krzysztofem Trebunią-Tutką będziemy świętować 30-lecie zespołu „Trebunie-Tutki”. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja folk Mariana Kril Łemkowie Tatry Podhale

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel Polacy w Hollywood

Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar bezpieczeństwo góry pierwsza pomoc zagrożenia

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Krynica-Zdrój Nikifor Z głową w górach