Polskie Radio
Section05

Białystok

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia patriotyzm Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Związek Radziecki

Miasto z historią w tle. "Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wołominie

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to historie gangsterskie z lat 90. XX wieku, ale jest to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historią w tle: m.in. walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedyne takie miejsce" gościło w Wołominie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołomin Roman Czejarek Warszawa Zofia Nałkowska pisarze i poeci historia Polski II wojna światowa Pruszków bitwa warszawska Wacław Nałkowski Miejski Dom Kultury w Wołominie Huta Szkła w Wołominie Bitwa pod Wizną Władysław Raginis Stanisław Brykalski

Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w czterech polskich miastach

Polskie Radio dla Ukrainy w dalszym ciągu będzie nadawać swoje 24-godzinne, specjalne programy w języku ukraińskim w czterech polskich miastach: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi na 94,40 MHz, we Wrocławiu na 100,70 MHz oraz w Białymstoku – na 94,80 MHz. W ten sposób ukraińska społeczność nadal będzie otrzymywać informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz porady, gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. Antena dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio dla Zagranicy Ukraina Warszawa Łódź Wrocław

Metafizyka krańca świata

Ten album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest SAD, płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Karolina Cicha Nowa Tradycja Podlasie

Proces odwoławczy właścicielki rottweilerów, które uciekły z posesji i pogryzły dziecko. Wiemy, kiedy zapadnie wyrok

W piątek (7 października) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy właścicielki dwóch rottweilerów, które dwa lata temu wydostały się z posesji i pogryzły młodego chłopaka spacerującego ze swoim psem. W pierwszej instancji zapadł wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu, obrona chce warunkowego umorzenia postępowania. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podlaskie sądownictwo PSY sąd

Grzegorz Kasdepke: dzieci są dla mnie inspiracją [ZOBACZ WIDEO]

- Gdy wyjeżdżałem z Białegostoku do Warszawy 30 lat temu na studia dziennikarskie, miały mi one pozwolić na realizowanie innego wielkiego marzenia. Już wówczas chciałem być zawodowym, utrzymującym się z pisania pisarzem. Przez myśl mi nie przeszło, że będę pisał książki dla dzieci - opowiadał o swoim dzieciństwie gość Roberta Mazurka, autor książek dla dzieci - Grzegorz Kasdepke.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grzegorz Kasdepke Robert Mazurek książki dla dzieci prasa literatura dziecięca literatura polska

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Dwójka chór Podlasie podlaskie Jakub Kukla

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Up To Date 2022. Czwarta Scena Czwórki od kulis

Już po raz piąty Czwórka zagra na Up To Date Festival w Białymstoku. - Muzyczny kierunek naszej sceny ustaliliśmy na samym początku. Prezentujemy ciekawy polski rap, nie zamykamy się na soul i jazz, w programie mamy elektroniczne live acty i didżejów z wyborną selekcją - opowiada Piotrek Truszkowski, dziennikarz i opiekun Czwartej Sceny Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka elektroniczna Małgorzata Jakubowska Marta Zinkiewicz