Polskie Radio
Section05

Biblia

Biblia Hebrajska i motywy literatury greckiej. Kto czerpał od kogo?

Zadziwiające podobieństwa i zbieżności pewnych wątków narracyjnych w Biblii Hebrajskiej i motywów literatury greckiej są przedmiotem analiz już od kilku dekad. Naukowcy zastanawiają się, w jakim kierunku odbywał się ten kulturowy transfer - czy to Żydzi czerpali od Greków, czy było odwrotnie. Do tej dyskusji włączyli się polscy historycy, którzy zakończyli właśnie kilkuletni projekt.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytna Grecja Żydzi Łukasz Niesiołowski-Spano Wiesław Więckowski

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  starożytna Grecja Uniwersytet Warszawski Powstanie Warszawskie II wojna światowa literatura msn21-historia

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Jerozolimia Wielkanoc HISTORIA religia Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Judasz - portret apostoła pióra Tomasza Terlikowskiego

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Judasz to najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Portret apostoła kreśli w swojej najnowszej książce Tomasz P. Terlikowski. Wybranych fragmentów słuchaliśmy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Andrzeja Ferenca.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski literatura Andrzej Ferenc Judasz