Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Z ciemności ku światłu: wystawa "Drogi do Jerozolimy" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jerozolima to jedno z najważniejszych miejsc świata, punkt centralny, święte miasto trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Miasto, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa "Drogi do Jerozolimy" w warszawskim Muzeum Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jerozolima Joanna Rajkowska Warszawa masoneria koran Biblia islam judaizm Trójka

Muzyczne rozmowy w Niedzielę Palmową

Rozmowa z Maciejem Marchewiczem, redaktorem książki Jana Tatury "Znaki z nieba", traktującej o odkryciach naukowych potwierdzających prawdziwość biblijnych świadectw m.in o zagładzie Sodomy i Gomory, potopie czy męce Jezusa. Rozmowa z Jarosławem Szarkiem, autorem książeczki "To jest moja Matka, ta Ojczyzna!" będącej wyborem fragmentów homilii Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 12 kwietnia mija 105. rocznica urodzin znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja Julia Hartwig religia filozofia

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 42. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Warszawa Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Likwidacja Funduszu Kościelnego? "Nie może być ZUS-em kleru"

- Chcielibyśmy, by ten podział był 50 na 50, czyli 50 procent składek opłaca osoba duchowna, 50 procent kościół - powiedziała w środę szefowa MRiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do przyszłości Funduszu Kościelnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fundusz kościelny Kościół Kościół katolicki ZUS wiara religia katolicyzm Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk polityka podatki ubezpieczenie składka zus pieniądze finanse