Polskie Radio
Section05

dokument

M. Piejko: zagraniczne kościoły są pełne młodych Polaków

Gdzie najczęściej można spotkać przebywających na emigracji Polaków? - Najwięcej Polaków, którzy wyemigrowali z Polski, można spotkać w kościołach. Kościoły są tam pełne młodych ludzi - opowiadała Magdalena Piejko, zastępczyni dyrektora PR24 i reżyserka nowego filmu o polskich emigrantach "Wracamy?", którego premiera już w październiku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo emigracja emigracja zarobkowa Magdalena Piejko Polskie Radio 24 Polacy za granicą FILM

Łukasz Czajka: w tym filmie jest dużo intuicji, mniej intelektu

- Jeśli chodzi o przygotowanie, w ogóle o myślenie o tej historii, starałem się, żeby to było jak najbardziej intuicyjne. Tak bardzo w to szedłem, że czasem nie wiedziałem nawet do końca, czemu podejmuję jakąś decyzję. Okazuje się, że w filmie to działa i różnie można go intepretować - mówił reżyser dokumentu "O zwierzętach i ludziach". 
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA ZOO HISTORIA II wojna światowa Paweł Siwek

Prof. Ewa Łętowska: zaliczam się do fanów Pavarottiego

- Bez wątpienia jestem wielbicielką Luciano Pavarottiego zwłaszcza, gdy idzie o jego produkcje płytowe. Trzeba bowiem odróżnić go jako śpiewaka, kreatora postaci z muzyki nagranej, zakonserwowanej i jako celebrytę rozrywkowego lub według określenia Grotowskiego jako artystyczną kurtyzanę - mówiła w Dwójce prof. Ewa Łętowska.
Zobacz więcej na temat:  Luciano Pavarotti muzyka klasyczna opera KULTURA Ewa Łętowska Jacek Hawryluk

"Diego" i "Cienie imperium". Lipcowe premiery dokumentalne

W lipcu warto wybrać się do kina na dwa pełnometrażowe dokumenty – mowa o "Diego" Asifa Kapadii, biografii legendarnego Diego Maradony oraz o polskich "Cieniach imperium" w reżyserii Karola Starnawskiego, opowiadających o niekończących się konfliktach zbrojnych na rubieżach dawnego Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński diego maradona Trójka kino FILM KULTURA Tomasz Grzywaczewski Związek Radziecki

Maria Dłużewska: w sierpniu 80. roku widziałam dumnych ludzi

- Byłam na wakacjach w ośrodku wypoczynkowym olsztyńskiego teatru, gdy z Radia Wolna Europa dowiedziałam się o strajkach na Wybrzeżu. Pojechałam ze znajomym do Gdańska. Ja to widziałam. Zakłady stały, było pusto na ulicach, za ogrodzeniem stoczni byli robotnicy, a przed nim kobiety z dziećmi. I wtedy zaczęłam płakać, bo pierwszy raz zobaczyłam, jak syn może być dumny z ojca - mówiła w Dwójce wybitna aktorka, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych i działaczka opozycyjna. 
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Maria Dłużewska KULTURA FILM Wacław Holewiński