Polskie Radio
Section05

dzieci

Wczesna diagnoza spektrum autyzmu kluczowa. "Każde z tych dzieci ma wielki potencjał"

Autyzm nie jest chorobą, to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest dzień świadomości tego najczęstszego zaburzenia rozwojowego. Gościem Polskiego Radia Dzieciom była Kamila Śliwka - pedagożka specjalizująca się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  rodzice Zobacz także DAB+ radio bez reklam autyzm Aleksandra Jasińska zdrowie dziecka

Rok standardów ochrony małoletnich - co się zmieniło na lepsze, co pozostało wyzwaniem?

Brak wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich wiąże się z naganą lub karą grzywny dla podmiotu, ale co istotniejsze - bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo dzieci w danej placówce sprawującej opiekę. Przemoc w kulturze, dylematy współczesnego wychowawcy, przemoc rówieśnicza i neuroróżnorodność – to tylko część z tematów, które pojawią się w dyskusjach przy okazji Tygodnia Standardów Ochrony Dzieci, organizowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w dniach 7-11 kwietnia 2025. Wymagania prawne ustawy, która obowiązuje od 15 lutego 2024 roku, zderzone zostaną z codzienną praktyką osób odpowiedzialnych za ich wdrożenie. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ bezpieczeństwo patronatPRD

Parentyfikacja. Gdy dziecko musi nagle dorosnąć

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko przyjmuje rolę dorosłego. Musi zająć się sobą, domem, młodszym rodzeństwem, a czasem nawet dorosłymi członkami rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w wyniku nieobecności, zaniedbania lub niewłaściwego zachowania dorosłych. Sparentyfikowane dziecko staje się dorosłym w relacji, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieciństwo rodzice rodzicielstwo psychologia Roman Czejarek

POLSKIE RADIO 24 Autystyczni geniusze? Psycholożka obala popularny mit

- Pierwsze symptomy, które mogą wskazywać, że dziecko jest w spektrum autyzmu, to brak reakcji na imię, trudności w rozwoju mowy. Dzieci nie rekompensują tego braku mowy innymi sposobami, np. nie używają gestów do wskazywania. Mniej też zainteresowane są byciem w relacji z rodzicem, z drugą osobą, czasami bardziej koncentrują się na zabawie przedmiotami - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholog Aleksandra Duszczyk. 
Zobacz więcej na temat:  choroba zdrowie POLSKA społeczeństwo autyzm

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieciństwo rodzice rodzicielstwo psychologia Sława Bieńczycka Beata Rajba

POLSKIE RADIO 24 Co powoduje niechęć do szczepień dzieci? "Mówimy o infodemii"

- Mamy wątpliwości, boimy się o swoje dziecko, natomiast największym problemem jest chyba to, że żyjemy w czasach epidemii fake newsów. Mówimy o infodemii. Bardzo trudno jest znaleźć rzetelną wiedzę dot. szczepień - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Waszczewski. Rzecznik GIS skomentował w ten sposób spadającą wyszczepialność dzieci w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  błonica choroba zdrowie POLSKA społeczeństwo szczepienia GIS

Dzieci palą e-papierosy na lekcjach. Alarmujące dane

Rosnące trudności z koncentracją uczniów spowodowane używkami nikotynowymi, w tym coraz powszechniejsze używanie e-papierosów na lekcjach przez coraz młodsze dzieci – to wnioski z nowych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Alarmujące dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycielek brytyjskich szkół. W Polsce planowane są zmiany w przepisach, które mają na celu ograniczenie dostępu do e-papierosów.
Zobacz więcej na temat:  e-papierosy Ministerstwo Zdrowia zdrowie społeczeństwo polityka prawo szkoła Wielka Brytania badania ŚWIAT

Ewakuacja szkoły w Krakowie. Wezwano służby

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie zarządziła ewakuację całej placówki po tym, gdy z instalacji zaczął wyciekać gaz. - Decyzja była prawidłowa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl mł. kpt. mgr Hubert Ciepły, rzecznik prasowy małopolskiej PSP. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy szybko opanowali sytuację. Nikomu nic się nie stało.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków gaz straż pożarna szkoła uczniowie małopolskie