Polskie Radio
Section05

ekologia

31. Akcja Sprzątanie świata – Polska – "Na straży czystej Ziemi! Od 1994 roku"

W tym roku po raz 31. odbędzie się misyjny program Fundacji Nasza Ziemia - Akcja Sprzątanie świata – Polska. Polska edycja swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku, jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła ideę Clean up the World w naszym Kraju pod nazwą Sprzątanie świata-Polska, a następnie założyła Fundację Nasza Ziemia. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD akcja społeczna

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura rośliny ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka

Miliardy z KPO. Na to przeznaczy je polski rząd

- Do 13 września złożone zostaną drugi i trzeci wniosek o wypłaty funduszy unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Omawiano na nim także m.in. problemy firm transportowych i problemy z czystością polskich rzek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Odra transport Warszawa złote algi Władysław Kosiniak-Kamysz fundusze unijne GOSPODARKA pomoc dla firm

Komar tygrysi w Polsce. Czy grozi nam epidemia groźnych chorób egzotycznych?

Wśród wielu dziwnych i (pozornie) niepotrzebnych świąt znajduje się obchodzony 20 sierpnia Światowy Dzień Komara. Skąd pomysł, by fetować prawdopodobnie najbardziej znienawidzonego w Polsce i na świecie owada? To pamiątka po odkryciu, że samice komara przenoszą zarazki malarii, co pozwoliło podjąć skuteczną walkę z tą chorobą. Tymczasem Polacy muszą się liczyć z faktem, że wkrótce do nas dotrą, lub nawet już u nas są, komary tygrysie, roznoszące groźne choroby, jak denga, chikungunya, żółta febra czy wirus Zika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komar komar tygrysi gatunek inwazyjny ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne przyroda natura choroby malaria ekosystem Robert Grzędowski Kuba Witkowski Trójka

WWF Polska składa petycję o renaturyzację rzek. "Wody będzie coraz mniej"

- Zapomnieliśmy o polskich rzekach. Traktowaliśmy je jako kanały ściekowe lub przeznaczone tylko do żeglugi towarowej. Odwróciliśmy się od rzek, a wszyscy pochodzimy znad wielkich rzek, gdzie pojawiło się pierwsze osadnictwo. Przestaliśmy je jednak traktować jako żywe organizmy. Dwa lata temu przypomniała nam o tym Odra. Przegięliśmy, doigraliśmy się - mówiła w Polskim Radiu dr Alicja Pawalec-Olesińska z WWF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  rzeka ochrona środowiska Polskie Radio 24 woda

Polskie Radio 24 Wszystko w zasięgu ręki, czyli miasta 15-minutowe

- Chodzi o to, żeby każdy obszar miasta posiadał określony pakiet funkcji, które wystarczają do codziennego życia: mieszkania, miejsca pracy, edukacji, park, obiekty sportowe, sklepy i usługi. W takiej lokalnej społeczności mamy przemieszczać się pieszo lub rowerem i ograniczać zanieczyszczenie środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Piotr Żabicki z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.    
Zobacz więcej na temat:  miasto architektura społeczeństwo Polskie Radio 24

"To nic nowego". Migracje klimatyczne i wynikające z nich zagrożenia

Czy biorąc pod uwagę tegoroczne rekordowe temperatury np. w Grecji czy na Chorwacji, problem dotknie lub już dotyka Europę? Czy Polska może być również zagrożona? Jak polskie społeczeństwo reaguje na odmienność koloru skóry, religii, kultury czy statusu materialnego? Czy nauczyliśmy się budować wspólnoty, czy nadal obawiamy się migrantów? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w kolejnym wydaniu audycji "Bez tabu".
Zobacz więcej na temat:  infografika Czwórka Jakub Jamrozek klimat zmiany klimatyczne