Polskie Radio
Section05

emigracja

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa zabytki wolontariat Anna Stempniak KULTURA

Uchodźcy ze zwierzętami. „Z całego życia na Ukrainie został im tylko kot”

Chodziliśmy z kolegą między polowymi łóżkami i pytaliśmy jak możemy pomóc. Na końcu hali zauważyłam leżącą kobietę, wyglądającą na chorą. Na sąsiednim łóżku siedziała dziewczynka i przytulała małego kotka. To była matka z córką. Z całego życia na Ukrainie został im tylko kot. Nie miały do czego wracać” - wspomina Katarzyna Śliwa – Łobacz, prezes Fundacji Mondo Cane.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy Ukraina zwierzęta zwierzęta domowe pomoc Małgorzata Frydrych

PTAK EXPO dla uchodźców. „Cały dobytek rozkładają na polowym łóżku”

Hale PTAK EXPO w Nadarzynie pod Warszawą to największy punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce. „Co kilka minut podjeżdżają autobusy miejskie i autokary, które przywożą uchodźców z warszawskich dworców. Kilka tysięcy ludzi uciekających przed wojną. Oni tu mają wszystko, co jest potrzebne do godnego egzystowania, jednak całe swoje życie zostawili bądź stracili w bombardowaniu na Ukrainie. Cały dobytek rozkładają na polowym łóżku. Nie wiedzą, co dalej, nie mają planów, przyszłości” - opisuje Katarzyna Śliwa – Łobacz, prezes Fundacji Mondo Cane.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy pomoc Ukraina Małgorzata Frydrych

Psycholog do Polaków: pomagajmy mądrze uchodźcom i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie

„Ciepłe serce ale też zimna głowa, żeby realnie oceniać sytuację i potrzeby uciekających przed wojną, są nam potrzebne aby poradzić sobie z kryzysem zbrojnym po sąsiedzku i falą uchodźców w Polsce” - mówi Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog. I dodaje: „mierzmy siły na zamiary a zrobimy więcej dobrego i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie”.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci pomoc psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

Uciekają przed wojną, biedą i chorobami. Exodus z Ukrainy nie jest pierwszym w historii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat musi się zmierzyć z najszybciej rozwijającym się kryzysem migracyjnym od końca II wojny światowej - działania wojenne zmusiły bowiem do ucieczki już ponad 2 miliony osób. Nie jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy ludzkość doświadcza tak masowego exodusu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA migracja Wojna w Syrii Kurdowie Kurdystan kryzys migracyjny II wojna światowa I wojna światowa ZSRR Białoruś Wietnam Biblia starożytność średniowiecze Irlandia lata 70 lata 80 lata 90

Czy emigracja może być doświadczeniem pozytywnym?

Jesteśmy obecnie świadkami masowej migracji ludzi z Ukrainy. Czy potrafimy ich zrozumieć? Czy wiemy, jakie są ich potrzeby psychiczne, emocjonalne? Jak możemy im pomóc wchodzić w relacje z innymi ludźmi? To pytania na tu i teraz, ale są i szersze: np. czym w ogóle jest uchodźstwo? Co powinniśmy wiedzieć o stanie psychicznym imigrantów? O tym wszystkim Monika Małkowska w "Klubie Trójki" rozmawiała ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo wojna na Ukrainie studenci młodzież Trójka

Wojna na Ukrainie. „Nikt nie jest przygotowany na to, że ktoś zaczyna do ciebie strzelać”

„Nikt z nas nie jest przygotowany na to, że nagle ktoś zaczyna do ciebie strzelać, wokół nas giną ludzie. Wojna zaskakuje w przypadkowym momencie życia. Najpierw jest szok - zawiesza głos - a później… nic. Człowiek próbuje uciec” - mówi Wiktoria Charczenko, której udało się uciec przed wojną z Donbasu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Donbas uchodźcy pomoc Małgorzata Frydrych

Polacy i Polonia pomagają uchodźcom z Ukrainy

Fundacja Ave z Warszawy od wielu lat realizuje wakacyjne programy dla młodzieży z organizacją partnerską z Ukrainy. „Jak tylko dotarły do nas informacje o działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy skontaktowaliśmy się z naszymi ukraińskimi partnerami i zaproponowaliśmy pomoc w ewakuacji do Polski, zorganizowanie mieszkania w Warszawie, zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych” - relacjonuje Bartłomiej Włodkowski, prezes fundacji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy pomoc Warszawa Wyspy Owcze kierowcy transport Małgorzata Frydrych

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

Dwujęzyczność dzieci. Szansa i wyzwanie dla nauczycieli i rodziców

Na lekcjach angielskiego w szkole, najczęściej się nudzą. Nauczyciele skarżą się na utrudnioną komunikację z uczniem w pierwszych miesiącach nauki w Polsce. W kontaktach z rówieśnikami czasem brakuje im polskich słów. Rodziny polskich emigrantów, które wróciły do kraju wiedzą, że pojęcie dwujęzyczności będzie towarzyszyć ich dzieciom przez całe życie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci dzieci dzieciństwo edukacja wychowanie język polski język ojczysty języki obce Małgorzata Frydrych

Dwa powroty z emigracji i marzenie o byciu kobietą elektrykiem w Polsce

Skończyli budowę domu w Polsce i postanowili wrócić z emigracji. Okazało się jednak, że potrzebują więcej środków na rozkręcenie własnej firmy. Ponowna emigracja zbiegła się w czasie z Brexitem i pandemią koronawirusa. „Zauważyliśmy, że ubywa nam pieniędzy mimo dobrych pensji. Na to nałożyła się przedłużająca izolacja, brak możliwości przyjazdu do Polski, spotkania z rodziną. Stwierdziliśmy, że pieniądze to nie wszystko. I czas wracać” - wyjaśniają Ewa i Wojciech Klimiuk.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa praca Wielka Brytania Brexit pandemia koronawirus rodzina na swoim Podlasie zawód przyszłości Małgorzata Frydrych

Jak wygląda życie rodaków za granicą? "Płynie w nas polska krew"

- Pracując z młodzieżą i dorosłymi, widzę, że cały czas ta polskość jest obecna, że płynie w nas polska krew, że mamy to coś, co ja nazywam polskim genem - powiedziała działaczka polonijna mieszkająca w USA Elżbieta Laskowska. Gościem audycji w Polskim Radiu 24 był także Janusz Olechny, który wskazał, że krzewienie polskich wartości wymaga żmudnej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia w USA Polonia Stany Zjednoczone Ameryka KULTURA organizacje polonijne Polacy za granicą

Paweł Galan: nasza córka w końcu spędza czas z dziadkami

„Spakowaliśmy życie i pełni oczekiwań wraz z przyjaciółmi, trzema trabantami, wyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii. Miały być tylko dwa, trzy lata. W sumie spędziliśmy na emigracji ponad piętnaście lat. Wyjechaliśmy na zaproszenie przyjaciół, za pracą, której wówczas w Polsce brakowało. Wróciliśmy na własne życzenie, przekonani o słuszności naszej decyzji, do pracy, która na nas czekała” - mówi Paweł Galan.
Zobacz więcej na temat:  emigracja zarobkowa praca praca zdalna Wielka Brytania rodzina rodzina na swoim Zamość dziadek babcia trabant Małgorzata Frydrych

Marta Berdzik o byciu pełnoetatową babcią przez ocean

„Moja córka wyszła za mąż za Meksykanina i podążając za głosem serca, wyjechała z Polski. Mają dwoje dzieci: Krzysia i Ludwikę. I tak na przekór geograficznej odległości, różnicy czasu a ostatnio również pandemii i izolacji społecznej, jestem pełnoetatową babcią” - mówi Marta Berdzik, mama Polki na stałe mieszkającej w Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  rodzina rodzina na swoim Meksyk Dzień Dziadka Dzień Babci dzieci wychowanie Małgorzata Frydrych