Polskie Radio
Section05

grafika

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba Władysław Hasior Zamek Królewski Warszawa wystawa Wojciech Fałkowski Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi trwa niezwykła wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Można na niej zobaczyć dzieła, które stanowiły inspirację dla Denisa Villeneuve'a, reżysera bijącej rekordy popularności ekranizacji "Diuny". Wystawa potrwa tylko dwa tygodnie, więc warto się pospieszyć.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA grafika komputerowa malarstwo Wojciech Siudmak Narodowe Centrum Kultury Filmowej wystawa Justyna Grabarz Trójka Diuna Diuna 2

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia wojna na Ukrainie Rosja Wielki Głód Tomasz Miara Trójka

Mistrzyni ilustracji dla dzieci: wystawa prac Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku od końca stycznia można oglądać ekspozycję "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej". To ponad 60 prac ilustrujących najważniejsze i najbardziej znane książki Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn", "Nils Paluszek", "Emil ze Smalandii" oraz "Karlsson z dachu". Dla dorosłych to powrót do lat dzieciństwa, a dla dzieci – odkrycie niezwykłego świata wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ilustracja KSIĄŻKA literatura dziecięca Astrid Lindgren Tomasz Miara Trójka

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Kraków Jakub Jamrozek Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo Lwów Kraków kabaret

Maciej Szymanowicz: ilustracja sugeruje czytelnikowi, w którą stronę ma skierować wyobraźnię

W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Maciej Szymanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska książki książki dla dzieci literatura aktorstwo KULTURA ilustracja

"Picasso" na papierze i w ceramice - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy Pabla Picassa jako rysownika, grafika, jako ilustratora i... jako komunistę też - mówiła w Dwójce dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 12 października będzie można tam oglądać wystawę zatytułowaną "Picasso". Pokazywane prace w większości pochodzą z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a uzupełniają je grafiki, które warszawskie muzeum ma w swojej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso Dwójka Jakub Jamrozek Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa