Polskie Radio
Section05

grafika

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks historia Polski Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24

Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki

Kiedyś mieliśmy je w ręku nawet kilka razy dziennie. Dzisiaj, w dobie coraz bardziej rozpowszechnionej płatności elektronicznej, bierzemy je do ręki rzadziej. Banknoty. Niegdyś papierowe, mają różne kolory, rozmiary, a przede wszystkim – wartość. Także artystyczną, bo są to, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, dzieła sztuki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA finanse SZTUKA pieniądze projektowanie Paweł Turski Tomasz Miara Trójka

Erotyzm i zakazane rejony. Tajemnice sztuki plastycznej Brunona Schulza

– Rysunki Schulza ilustrują tę część jego świata, w której on nie daje sobie rady z życiem codziennym, obsesjami erotycznymi, z pewnymi przymusami, od których się wyzwala – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Tomasz Burek. Jaka była ta pozaliteracka, budząca swego czasu wielkie kontrowersje, część twórczości autora "Sklepów cynamonowych"?
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz malarstwo SZTUKA wspomnienie pornografia Dwudziestolecie międzywojenne Drohobycz