Polskie Radio
Section05

historia Polski

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe Adam Mickiewicz POLSKA Maria Szymanowska

Ogłoszono nazwiska ofiar totalitaryzmów, zidentyfikowanych w ramach działań IPN. "To jest dla nas święto"

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

Dr Grzegorz Majchrzak z IPN: stan wojenny zabił nadzieję, którą niosła Solidarność

- Formalnie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. Wiele unormowań i jego skutki trwały aż do roku 1989. Z pewnością był to czas dla Polski stracony, czas zakłamania z tragicznymi wydarzeniami, takimi jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To było zabicie nadziei, która towarzyszyła Solidarności - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek PRL historia PRL lata 80 komunizm IPN Grzegorz Majchrzak stan wojenny Ryszard Kukliński

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na lekcję żywej historii

Dziś 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - jednej z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na całodzienne obchody - przewidziano m.in. wystawy, dyskusje i pokazy historyczne, uhonorowani zostaną także działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny 13 grudnia PRL infografika

"1670": Polska szlachecka w krzywym zwierciadle (z odniesieniami do współczesności)

Na największej platformie streamingowej zadebiutuje komediowy serial historyczny "1670". Ta opowieść o szlachcicu, który marzy, by władać w "największym państwie świata, czyli Polsce", jest zarazem opowieścią o współczesności w kraju nad Wisłą.  Czy jesteśmy gotowi, by śmiać się z siebie ubranych w szlacheckie kontusze? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA serial komedia Bartłomiej Topa Dawid Muszyński szlachta Tomasz Miara Trójka

Auschwitz-Birkenau. Los Żydów w okupowanej Polsce

Na konferencji w Wannsee pod Berlinem - 20 stycznia 1942 roku - Niemcy zdecydowali o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" w Europie, czyli zamordowaniu wszystkich Żydów. 15 lutego 1942 roku do KL Auschwitz dotarł z Bytomia pierwszy transport. Aresztowani przez Gestapo, po przywiezieniu do obozu, zostali zgładzeni przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi