Polskie Radio
Section05

historia Polski

Franz Stangl. Niemiecki diabeł schwytany przez "łowcę nazistów"

Franz Stangl, komendant niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince i Sobiborze, został skazany na karę dożywotniego więzienia 22 grudnia 1970 roku. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych przez blisko dwadzieścia lat ukrywał się w Brazylii. Udało się go zatrzymać dzięki zaangażowaniu słynnego "łowcy nazistów" - Szymona Wiesenthala. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy HISTORIA nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne II wojna światowa

Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim

Wśród ocalonych przez niego osób był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman. 22 grudnia 2018 roku zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, pseud. Kazik - łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej. To on w maju 1943 roku ewakuował z płonącego getta kilkunastu bojowników ŻOB.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy powstanie w getcie II wojna światowa III Rzesza Holokaust Żydzi śmierć nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy

W towarzystwie kochanki i… w eskorcie niszczyciela, czyli Piłsudski na Maderze

Na swój najdłuższy w ciągu sprawowania funkcji publicznych urlop Marszałek wybrał się na atlantycką wyspę. Na Maderę przybył 21 grudnia 1930 roku. Odpoczywał tam w towarzystwie atrakcyjnej młodej lekarki. Ale sielanka nie trwała długo - Piłsudski wrócił z urlopu 23 marca 1931, a epilog podróży okazał się tragiczny.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Madera II RP wakacje urlop Portugalia II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne

"Nie pragnąłem stanowisk". 101 lat temu urodził się Wiesław Chrzanowski

- Uważam, że najciekawsze moje czasy, nie mówiąc o wojnie, to był okres "Solidarności", bo wtedy byłem czynny ponad wyobrażalne możliwości. Funkcje, stanowiska to nie jest taka atrakcyjna rzecz - mówił w audycji Polskiego Radia Wiesław Chrzanowski, związany z środowiskiem narodowym żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, represjonowany w okresie stalinizmu, członek opozycji demokratycznej, prawnik, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polityk III RP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wiesław Chrzanowski II RP II wojna światowa Powstanie Warszawskie PRL Młodzież Wszechpolska Kościół katolicki

Elekcja 1575 roku. Stefan Batory i Anna Jagiellonka zasiadają na polskim tronie

15 grudnia 1575 roku szlachta okrzyknęła Annę Jagiellonkę królem Polski, przeznaczając na jej męża Stefana Batorego. Droga siedmiogrodzkiego księcia ku polskiej koronie nie była jednak usłana różami. Przyszły władca musiał bowiem pokonać wielu innych pretendentów do tronu, w tym m.in. cara Rosji Iwana IV Groźnego. Ostatecznie o jego elekcji przesądziła arogancja jego głównego rywala - cesarza Maksymiliana II Habsburga.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy władcy Polski POLSKA Stefan Batory renesans

"Joy" w Wielkiej Brytanii, Magda w Polsce. Początki in vitro w naszym kraju też nie były łatwe

"Joy" to po polsku "radość". W radiowych wywiadach z prof. Marianem Szamatowiczem, pionierem procedury zapłodnienia in vitro w Polsce, słowo "radość" pojawia się bardzo często. Lekarz nie ukrywa, że pomaganie niepłodnym parom to jego życiowa pasja. To dla niej był w stanie pokonać wiele przeszkód na drodze do postępu medycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  in vitro HISTORIA medycyna lekarz ginekolog dzieci postęp technologiczny PRL 1987 Białystok

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor fortepian Johann Wolfgang von Goethe Adam Mickiewicz Maria Szymanowska

43 lata temu, 13 grudnia 1981 roku, wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle prawa PRL

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Polska obudziła się w rzeczywistości stanu wojennego. Generał Wojciech Jaruzelski, powołując się na dekret Rady Państwa – uznawany przez prawników i historyków za niezgodny nawet z prawem PRL – ogłosił jego wprowadzenie. Był to efekt wielomiesięcznych przygotowań oraz kampanii propagandowej, która miała przekonać społeczeństwo, że to "Solidarność" odpowiada za pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju.
Zobacz więcej na temat: