Polskie Radio
Section05

historia Polski

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT. Duda: sprawdziliście się

- Jest wielka symbolika w tym, że w dniu pamięci Niezłomnych, walczących o wolną Polskę, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. Żołnierze WOT służą najczęściej w pobliżu swoich domów, potrafią poprowadzić lepszymi ścieżkami, znają swój teren. Sprawdziliście się, byliście często jednymi z pierwszych na miejscu. Blisko i zawsze gotowi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu WOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze Żołnierze Wyklęci HISTORIA

Żołnierze Wyklęci. Oficjalne uroczystości państwowe

Przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych oraz rodziny ofiar złożyli wieńce pod ścianą straceń w byłym więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością" - napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci społeczeństwo prezydent Andrzej Duda Karol Nawrocki

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski

TYLKO U NAS Żołnierze Wyklęci. "Nie tylko PiS pamiętał o tych ludziach"

- Rządy Prawa i Sprawiedliwości uczyniły z kultu tzw. Żołnierzy Niezłomnych jeden ze sztandarowych elementów swojej polityki historycznej, co sprawiło, że inni zaczęli się od tego dystansować, ale ja przypomnę, że to święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego, więc jak widać, to nie jest tak, że tylko PiS pamiętał o tych ludziach - wskazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci społeczeństwo

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki

Co kryją w sobie stare albumy fotograficzne? Fascynująca wystawa w Muzeum Warszawy

Ponad tysiąc fotografii, sto albumów i siedmiu kuratorów. Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę pt. "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" prezentującą ewolucję albumów fotograficznych z przełomu XIX i XX wieku. To także opowieść o roli, jaką one odgrywały w kręgach społecznych. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia KULTURA wystawa Muzeum Warszawy historia warszawy Małgorzata Jakubowska Tomasz Miara Trójka

Ludwik Starski. To jemu zawdzięczamy "Zakazane piosenki" i kołysankę "Ach śpij kochanie"

- Zawarliśmy z Emanuelem Szlechterem układ, zgodnie z którym będziemy na zmianę wykorzystywać Księżyc w swoich piosenkach. Muszę podkreślić, że był to pierwszy podział Księżyca między ludzi w historii - żartował w audycji Polskiego Radia z 1959 roku Ludwik Starski. Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, autor tekstów licznych przebojów zmarł dokładnie 40 lat temu, 29 lutego 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Starski Allan Starski FILM MUZYKA Eugeniusz Bodo II RP PRL

Pożary miast, miasteczek i wsi - jedna z największych plag dawnej Polski

W mgnieniu oka płomienie potrafiły strawić nie tylko małe miejscowości, ale i największe polskie rezydencje. Dawniej nie było jeszcze straży pożarnej, a obrona przed żywiołem leżała wyłącznie w gestii mieszkańców. Powszechnie praktykowane były zabobony rzekomo mające zabezpieczyć przed ogniową katastrofą, a władze z biegiem lat starały się zmniejszać ryzyko pożaru poprzez akty prawne.
Zobacz więcej na temat:  Kraków pożar Jakub Domoradzki

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza rodziny ofiar, przedstawiciele rządu, wojska, duchowieństwa, harcerze i poczty sztandarowe oddali hołd Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej. Mija 80. rocznica tej zbrodni. 28 lutego 1944 roku oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad tysiąc osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Huta Pieniacka UPA Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych